Hamas: "180 derece döndüler!"

Hamas, Birleşik Arap Emirlikleri'nin, İsrail'e uygulanan boykot kararını lağvetmesinin, Filistin meselesindeki tutumunda 180 derecelik değişim manasına geldiğini kaydetti.

Dünya 29.08.2020 - 22:02 29.08.2020 - 22:02 Bülent Deniz

Hamas, Filistin'i sırtından vuran Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), terör devleti İsrail'e uygulanan boykot kararını lağvetmesinin, Filistin konusundaki tutumunda 180 derecelik değişim manasına geldiğini duyurdu.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yer verdiği açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri'nin, ülkede 1972 ylından beri uygulanan İsrail'i boykota yönelik kararı iptal etmesi hakkında değerlendirmede bulundu.

İsrail'i boykot yasasının iptalinin, BAE'nin Filistin meselesindeki tutumunda 180 derecelik bir değişim olduğunu belirten Ebu Zuhri, bunun BAE'nin Filistin haklarına karşı İsrail'in yanında yer aldığının resmi olarak ilan edilmesi olduğunu bildirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin resmi ajansı olan WAM'da yer alan haberde, Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan'ın, işgal ve terör devleti İsrail'e boykotu öngören 15. yasayı İsrail ile varılan barış anlaşması kapsamında lağvettiği açıklanmıştı.

Haberde boykotun kaldırılmasının, terörist İsrail ile diplomatik ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, ortak yol haritasının başlatılması kararının ardından geldiğine dikkat çekilerek, lağvetme kararının BAE'li şirketlerin ya da iş insanlarının İsrail ile anlaşma yapmalarının önünün açıldığı belirtilmişti.

İsrail-BAE arasındaki skandal anlaşma

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos tarihinde terör devleti İsrail ile Arap ülkelerinin yüz karası Birleşik Arap Emirlikleri'nin ilişkilerini tamamen normalleştirmek için anlaştıklarını bildirmişti.

ABD, terörist İsrail ve BAE adına gerçekleştirilen ortak açıklamada, İsrailli ve BAE'li yetkililerin önümüzdeki haftalarda görüşerek ikili anlaşmalara imza atılacağı belirtilmişti.

Büyük tepki çeken anlaşmanın duyurulmasından sonra İsrail istihbarat servisi Mossad’ın Başkanı Yossi Cohen de geçen hafta ilk defa resmi şekilde BAE'ye giderek, BAE Ulusal Güvenlik Müsteşarı Şeyh Tahnun Bin Zayid Al Nahyan ile görüşme yapmıştı.

Birleşik Arap Emirlikleri, 1979 yılında Mısır'ın, 1994'te de Ürdün’ün ardından işgal devleti İsrail ile normalleşme anlaşmasını imzalayan 3. Arap ülkesi olmuş oldu.

Yorumlar
Sosyal medyada gündem olmuştu! Dilipak'tan kadın sporcuların tartışılan giyim tarzı hakkında açıklama...
HDP'li Meral Danış Beştaş'ın 'aşı' açıklaması güldürdü!
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasında Bakü Beyannamesi imzalandı
Yapılan darbe sonrası, Türkiye ve Tunus arasında ilk temas! İşte detaylar...
Hangi hakla? O ilde aşı olmayanlar düğünlere alınmayacak!
CHP'li Tanju Özcan, Akşemseddin'in mezarını da mı sınır dışı edecek?
Cumhuriyet yazarı Miyase İlknur, Mehmetçiğe 'ihraç ürünü' dedi
Deniz Baykal hakkındaki tüm iddialara cevap verdi! Hükümetin iki kararına destek verdi...
İhsan Şenocak kendisini linç edenlere böyle cevap verdi!
Sosyal medyada linçlenen İhsan Şenocak'tan dikkat çeken açıklama!
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@