GÜNDEM / 8 Eylül 2021

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920 - 1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi'yi kabul edecek.

Gündem 08.09.2021 - 10:12 08.09.2021 - 10:14

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920


1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi'yi kabul edecek.

(Ankara/17.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Parlamentolar Arası Birlik (PAB) 5. Dünya Parlamento Başkanları Konferansı'na katılmak üzere gittiği Avusturya'nın başkenti Viyana'da ikili temaslarda bulunacak.

- Osmanlı ordusunun 2. Viyana kuşatmasında bulunduğu Kahlenberg Tepesi'ni ziyaret edecek olan Şentop, akşam saatlerinde İstanbul'a dönecek.

(Viyana) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 20. Dönem Milletvekili Biltekin Özdemir için TBMM'de düzenlenecek cenaze törenine, ardından İzmit Belediyesi Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi ile CHP İstanbul İl Başkanlığı binalarının açılışına iştirak edecek.

(Ankara/11.00/Kocaeli/13.30/İstanbul/17.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)


YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD) düzenlenecek Koordinasyon Toplantısı'na katılacak.

(Ankara/10.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Çarşamba ilçesinde esnaf ziyaretinde bulunacak.

(Samsun/18.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)


EKONOMİ FİNANS

1- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde düzenlenen Roket Yarışmasını takip edecek.

(Aksaray/12.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürlüğü ile Yol-İş arasında imzalanacak sözleşme törenine iştirak edecek.

(Ankara/14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısına katılacak.

(Ankara/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- TÜİK, 2020 yılı girişim özelliklerine göre dış ticaret ile girişimcilik ve demografisi istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)


DÜNYA DİPLOMASİ

1- Paris Temyiz Mahkemesinin Fransız çimento devi Lafarge’a, terör örgütü DEAŞ'e finansman sağlaması nedeniyle yöneltilen "insanlığa karşı suça ortak olmak" suçlamasını Yargıtayın iptal etme kararını bozmasının ardından gelişmeler takip ediliyor. (Fotoğraflı-Görüntülü)

(Paris)

2- Türkiye-Mısır siyasi istişarelerin ikinci tur görüşmelerine devam edilecek.

(Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Afganistan'daki siyasi gündem ve güvenlik konularına ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Kabil/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)


GÜNCEL

1- Dünya genelinde Kovid-19'a ilişkin gelişmeler takip ediliyor. (Fotoğraflı-Görüntülü)


SPOR

1- A Milli Erkek Voleybol Takımı, 2021 CEV Avrupa Şampiyonası C Grubu'ndaki 5. ve son maçında Finlandiya ile karşı karşıya gelecek.

(Tampere/20.00) (Fotoğraflı)

2- Ziraat Türkiye Kupası 1. Eleme Turu mücadelesi 4 maçla tamamlanacak. (Fotoğraflı)

3- Futbolda 1. transfer ve tescil dönemi Türkiye için sona erecek.

4- Dünya Motokros Şampiyonası'nı 9. ayak mücadelesi (Bitci MXGP of Afyon) tamamlanacak.

(Afyonkarahisar/09.15-16.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- Teniste sezonun son grand slam turnuvası ABD Açık'ta çeyrek final maçları sona erecek.

(New York)


ÖZEL HABER

1- YÖK Başkanı Özvar, üniversitelerde yüz yüze eğitimin detaylarını AA'ya açıkladı:

- "1,5 yıl öncesinde üniversitelerimizde nasıl yüz yüze eğitim yapıyorsak bu sene de eğitim öğretim bu şekilde başlatılacak. Öğrencilerimizi heyecanla üniversitelerimize bekliyoruz"

- "Kovid-19 ile alakalı dijital yönetim usulünü üniversitelere getirmiş oluyoruz. Üniversitelerimiz, Kovid-19 ile ilgili anlık dijital verileri Sağlık Bakanlığından alabilecekler. Böylelikle üniversitelerimiz, kendi öğrenci ve öğretim elemanı nüfusu ile ilgili salgının seyrini yakından izleyebilecekler"

- "Üniversitelerimizde, derslerin yüzde 40'ı veya herhangi bir dersin yüzde 40'ı uzaktan eğitim yoluyla yapılabilecek. Böylece üniversitelerimizde harmanlanmış (hibrit) eğitim usulleri ile eğitim öğretim faaliyetleri yürütülebilecek"

- "Yüz yüze eğitimin yanı sıra çevrim içi, senkron ve asenkron gibi uzaktan eğitim yöntemleri ile üniversitelerimizdeki öğretimin daha zengin şekilde yürütülmesine imkan sağlanacak"

- "Üniversitelerimizin tüm bileşenlerinin aşı olmasını bekliyoruz. Eğer aşı konusunda hassasiyet gösterirlerse, öğrencilerimiz aşılarını olurlarsa, maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat ederlerse bizler üniversitelerde yüz yüze eğitim öğretimi çok daha rahat çok daha sağlıklı bir şekilde yürütebiliriz"

(Selma Kasap/Sefa Şahin/Ankara)

2- VLP temelli yerli aşıyı geliştiren bilim insanından çağrı: Türk aşısı gelinceye kadar mevcut aşıları olun

- Türkiye'nin VLP temelli ilk yerli Kovid-19 aşısını eşi Prof. Dr. Mayda Gürsel ile birlikte geliştiren Prof. Dr. İhsan Gürsel:

- "Aşıya olan tereddüt, aşı ve bilim karşıtlığı sadece ülkemizde değil dünyada da artmış durumda. Amerika da bundan inanılmaz derecede sıkıntı çekiyor. Aşıya milyarlarca dolar yatırmış olmalarına rağmen politik bir görüş nedeniyle artık bu iş o kadar politize oldu ki. Bir grup insan ne maske takıyor, ne aşı oluyor. Bunun özgürlükle alakası yok"

- "Ben maske takmayarak başkasını öldürme hakkına sahip değilim. Görünmeyen bir düşmana karşı savaşıyoruz. Bu bizim için bir sıkıntı ve herkesin aşı olması lazım. O nedenle Türk aşısını beklemenin bir anlamı yok"

(Elif Küçük/İstanbul)

3- Hibrit ve elektrikli otomobil satışları şimdiden 2020'yi geçti

- Yılın 8 ayında elektrikli ve hibrit otomobil satışları, geçen yılın toplam satışlarının da üzerinde gerçekleşmesine karşın bu otomobillerin Türkiye otomobil pazarından aldığı pay düşük seviyelerde kalmaya devam etti

- Toplam satışlarda ağustos sonu itibarıyla benzinli otomobiller ilk sırada yer alırken, bunu dizel ve otogazlı otomobiller izledi

(Abdulselam Durdak/İstanbul)

***

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@