GÜNDEM / 27 Haziran 2021

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920 - 1- Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) 81 il ve Lefkoşa'da yapılacak.

Gündem 27.06.2021 - 09:02 27.06.2021 - 09:02 Bülent Deniz

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920


1- Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) 81 il ve Lefkoşa'da yapılacak.

(10.15/15.45) (Fotoğraflı-Görüntülü)


EKONOMİ

1- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bakanlıkça desteklenen 67 milyon liralık 5 projenin toplu açılış ve temel atma törenine katılacak, STEM Akademi ve Kültür Adası'nın da aralarında olduğu bazı merkezleri ziyaret edecek, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Gastronomi Merkezi Açılış Töreni ve GAP Bölgesi Turizm Tanıtım ve Markalaşma Projesi, Mezopotamya Markası Tanıtım Programı'na iştirak edecek.

(Şanlıurfa/11.00- 20.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)


GÜNCEL

1- Dünya genelinde Kovid-19'a ilişkin gelişmeler takip ediliyor. (Fotoğraflı-Görüntülü)


SPOR

1- 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2020) son 16 turu mücadelesi Hollanda-Çekya ve Belçika-Portekiz maçlarıyla sürecek.

(Budapeşte/19.00/Sevilla/22.00) (Fotoğraflı)

2- 2021 FIBA Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda üçüncülük ve final maçları İspanya'da yapılacak.

(Valensiya/19.00/22.00)

3- Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 8. ayak yarışı, Avusturya'da koşulacak.

(Spielberg/16.00)

4- MotoGP Dünya Şampiyonası'nın 9. ayak yarışı, Hollanda'da yapılacak.

(Assen/15.00)


ÖZEL HABER

1- GRAFİKLİ - Türksat 5A, yarından itibaren 31 derece doğu yörüngesinde hizmete başlayacak

- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu:

- "4 Mayıs itibarıyla uzaydaki jeosenkron yörüngeye ulaşan, 5 Mayıs'ta yörünge testlerine başlanan Türksat 5A'nın test çalışmaları başarıyla tamamlandı"

- "Uydumuz, Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Türksat AŞ'nin Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenecek törenle dünyaya hizmet vermeye başlayacak"

(Arife Yıldız Ünal-Mümin Altaş/Ankara)

2- Uzmanlar, alerjisi olanların Kovid-19 aşılarıyla ilgili endişelerine açıklık getirdi

- Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Dilşad Mungan:

- "Alerjisi, astımı olan kişiler Kovid-19 aşılarından istediğini tercih edip olabilirler. Önerimiz, aşının mutlaka hastanede yaptırılması ve aşıdan sonra yarım saat gözlem altında bekletilmeleri"

- "BioNTech/Pfizer aşısıyla ilgili ciddi alerjik reaksiyon oluşması ihtimali, 1 milyonda 4,6. Tüm aşılarda görülenden çok farklı bir oran değil. Sinovac'ta ise aşı uygulamalarından ulaşan sonuçlar, BioNTech'le benzer olduğunu gösteriyor"

- "Lütfen kimse alerjisi nedeniyle aşı olmaktan çekinmesin. Mutlaka doktorlarına danışsınlar ve önerilen şekilde aşılarını olsunlar"

- İlaç Alerjileri Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Emine Dibek Mısırlıoğlu:

- "Penisilin, ağrı kesici alerjisi olan bir hasta BioNTech aşısı olabilir. Birden fazla grupta alerjisi olan, ağır ilaç alerjisi olan kişiler ise aşı olmadan önce uzmanlarca değerlendirilmeli"

(Burcu Çalık/Ankara)


***

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@