GÜNDEM / 17 Ağustos 2021

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920 - 1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde İDEF’21 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı Açılış Töreni'ne katılacak,

Gündem 17.08.2021 - 09:42 17.08.2021 - 09:48

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920


1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde İDEF’21 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı Açılış Töreni'ne katılacak, Devlet Konukevi'nde Sierra Leone Cumhurbaşkanı Julius Maada Bio ile görüşecek.

(İstanbul/14.00/18.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Güney Kore Ulusal Meclis Başkanı Park Byeong-seug ile bir araya gelecek.

(TBMM/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İstanbul Valiliğince Arkeoloji Müzesi Bahçesi'nde düzenlenecek "Yas-ı Matem Oruç Açma" etkinliğine katılacak.

(İstanbul/19.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)


YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ev sahipliğinde düzenlenecek "Türkiye'de Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçelemenin Uygulanması Projesi"nin açılışına iştirak edecek.

(Ankara/14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)


EKONOMİ FİNANS

1- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ağustos ayına ilişkin Konut Fiyat Endeksi'ni açıklayacak.

(Ankara/14.30)

2- Türkiye İstatistik Kurumu, ocak-haziran dönemi yapı izin istatistiklerini duyuracak.

(Ankara/10.00)

3- Hazine ve Maliye Bakanlığı, 9 ve 10 yıl vadeli tahvil ihalesi düzenleyecek, 2 yıl vadeli kira sertifikasının doğrudan satışını yapacak.

(Ankara)


DÜNYA DİPLOMASİ

1- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, mevkidaşı Eymen es-Safedi'nin daveti üzerine gittiği Ürdün'de temaslarda bulunacak.

(Amman) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Afganistan konulu basın toplantısı düzenleyecek.

(Brüksel)

3- AB dışişleri bakanları, Afganistan gündemiyle olağanüstü toplanacak.

(Brüksel)

4- Afganistan'da Taliban'ın ülke genelinde kontrolü ele geçirmesinin ardından gelişmeler izleniyor.

(Fotoğraflı-Görüntülü)


GÜNCEL

1- Marmara Depremi'nin 22. yılı

- Toplumsal Afet Derneğinin girişimiyle oluşturulan deprem ve tatbikat çalışma grubunun deprem tatbikatı için tüm kurumların özel ekipleri Vodafone Park Stadyumu'nda bir araya gelecek. Tatbikat, Dolmabahçe rıhtımında çıkarma gemisinin yardım ekiplerini getirmesiyle başlayacak.

(İstanbul/09.30/13.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Pençe-Yıldırım Harekatı bölgesinde teröristler tarafından yerleştirilen EYP'nin patlaması sonucu şehit olan Piyade Teğmen İsmail Can Softa'nın naaşı, Levent Afet Yolal Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verilecek.

(İstanbul/13.16) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Kastamonu, Sinop ve Bartın'daki sel felaketine ilişkin gelişmeler izleniyor. (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Dünya genelinde Kovid-19'a ilişkin gelişmeler takip ediliyor. (Fotoğraflı-Görüntülü)


KÜLTÜR SANAT

1- Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çatalhöyük Ören Yeri Karşılama Alanı temel atma törenine katılacak, Mevlana Müzesi restorasyon çalışmalarını inceleyecek, Meram İlçe Halk Kütüphanesi ile 4 ilçe halk kütüphanesinin toplu açılış töreni ve Coğrafi İşaretli Ürünler Lansman Programı'na iştirak edecek.

(Konya/14.00/15.45/17.00/18.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)


SPOR

1- UEFA Şampiyonlar Ligi'nde play-off turu etabı, Monaco-Shakhtar Donetsk, Sheriff-Dinamo Zagreb ve Salzburg-Brondby maçlarıyla başlayacak.

(Monaco/Triaspol/Salzburg/22.00)

2- UEFA Avrupa Ligi'nde play-off turu, Kızılyıldız-CFR Cluj müsabakasıyla başlayacak.

(Belgrad/22.00)

3- FIBA 16 Yaş Altı Erkekler Avrupa Challengers Turnuvası Sırbistan'da sürecek. C Grubu'nda bulunan Türkiye ikinci maçında Çekya ile karşılaşacak.

(Novi Sad/18.30)


ÖZEL HABER

1- Düşman füzelerine "Nazar" değecek

- Elektro-optik ve kızılötesi arayıcı başlığa sahip füzeleri yönlendirilmiş lazer kamaştırma ve fonksiyonel imha teknikleriyle etkisiz hale getirecek Nazar Sistemi'ni ilk kez Anadolu Ajansı görüntüledi

- Nazar, bu tür tehditlere yönelik envanterdeki karşı tedbir sistemlerinin 2 katı daha uzak mesafeden füzeleri etkisiz hale getirecek

- Projenin birinci aşaması olan Nazar Kara Sistemi, yıl sonunda Deniz Kuvvetleri envanterine girecek ve bir üsse yerleştirilecek

- İkinci aşamada deniz versiyonu Nazar Deniz geliştirilecek ve gemilere entegre edilecek

- Nazar'ın farklı platformlarda kullanılabilmesine yönelik çalışmalara da başlanacak

(Göksel Yıldırım/Ankara)

2- ÖNLEMİ HAYAT KURTARAN AFET: DEPREM - Kandilli, depremleri ve etkilerini daha hassas gözlüyor

- Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener:

- "Kandilli Rasathanesi bugün yaklaşık 500 sensörle depremleri ve etkilerini takip ediyor. Önceleri 2,5-3 büyüklüğündeki depremleri tespit edebilirken, şu anda Marmara Denizi tabanına yerleştirdiğimiz deniz tabanı sismometreleriyle 0,2 büyüklüğündeki depremleri dahi algılayabiliyoruz. Dolayısıyla depremleri daha hassas bir şekilde gözlemleme şansımız var"

- "Çok farklı parametreyi tek bir gözlem istasyonunda izliyoruz, takip ediyoruz. Marmara'da 3 tane yeni nesil istasyonlardan kurduk. Bu istasyonlara farklı sensörler de ilave edeceğiz yine bu kapsamda kullanmak üzere. Bunların sayılarını çoğaltma yönünde çabalarımız var"

- "550'nin üzerinde deprem üretme potansiyeli olan fay var, irili ufaklı faylar var. Bunun anlamı da şu; artık neredeyse ülkenin tamamına yakını, deprem tehlikesi altında. Deprem bir doğa olayı. Bunu engelleme şansımız yok, önüne geçemeyiz. Ne yapabiliriz? Deprem zararlarını en aza indirmek yönünde çaba sarf edebiliriz. 'Ne zaman olacak? Nerede olacak?' sorularından çok 'Olacak depreme biz ne kadar hazırız?' sorusuna yanıt verilmesi gerekiyor. Deprem kaçınılmaz bir gerçek ama hazır olmamız çok daha önemli"

(Andaç Hongur Erpehlivan/İstanbul)

3- 5 milyon konut güçlendirme yoluyla kurtarılabilir

- Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören:

- "Kentsel dönüşüm kapsamında 8 yılda, Türkiye genelinde yaklaşık 1,5 milyon konut yeniden yapıldı. Acilen 5 bin konutun daha yenilenmesi gerekiyor"

- "Bakanlığın yaptığı son plan çerçevesinde, ülke genelinde 5 yıl içinde her yıl 300 bin konut yenileyerek 1,5 milyon konutun daha dönüştürülmesi için çalışma başlatıldı. 5 yılın sonunda toplamda 3 milyon konut daha yenilenmiş olacak. Geriye de yenilenmesi için 4 milyon konut kalacak"

- "İstanbul'da yaklaşık 7 milyon civarında konut var, bunun 3'te 1’ini dönüştürmemiz gerekiyor. Şu ana kadar 400 bin konut dönüştürüldü"

- "Devletin kentsel dönüşüm kapsamında binayı yıkıp yapmak yerine, yerinde güçlendirilmesi gibi getirdiği kolaylıklar da var. Bir binayı yıkıp yapmak iki yıl sürerken, güçlendirme işlemini 3 ayda halletmek mümkün, üstelik yıkıp yapmanın 4’te 1’ine mal oluyor. Bu sayede 5 milyon konutu olduğu yerde güçlendirme yoluyla kurtarabiliriz"

(Semra Orkan/İstanbul)


***

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@