Google Haritalar bölgenizdeki koronavirüs vakalarını gösterecek! Tepki gecikmedi...

Google, Haritalar uygulamasına getirdiği yeni güncellemeyle bölgedeki güncel koronavirüs vakalarını gösterecek. Salgındaki son 1 haftadaki son durumun yanı sıra vefat sayıları da Google Maps'te yer alacak. Yaşanan gelişmenin ardından yazar Ömer Kayani'den dikkat çeken bir tepki geldi.

Bilim, Teknoloji 26.12.2020 - 13:13 26.12.2020 - 13:13

Son yüzyılın en büyük küresel felaketi koronavirüs salgınıyla mücadele, tüm dünyada sürüyor. İnsanların yakından takip ettiği konulardan biri de, son covid-19 bilgilerinin anlık görülebildiği uygulamalar ve haritalar oldu. Son dönemde birçok yeni özellik kazanan Google'ın 'Haritalar' uygulaması, güncel vaka sayılarını gösterecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması, corona virüsü testi pozitif olan kişilerin yoğun olarak bulundukları bölgeleri en güncel haliyle gösteriyor. Google'ın yeni güncellemesiyle birlikte Google Haritalar artık bir bölgedeki kovid-19 vakalarının sayısını gösterecek.

SON 1 HAFTALIK VERİLER GOOGLE MAPS'TE

Uygulama bunun yanında şimdiye kadarki toplam vaka sayısını ve hayatını kaybeden insanların sayısını da yer verecek. Uygulamayı kullanan kullanıcılar son 1 haftalık durumu da öğrenebilecek.

Google, koronavirüs salgınına dair verileri Wikipedia, New York Times, Johns Hopkins Üniversitesi ve Brihanmumbai Municipal Corporation'dan anlık olarak sağlayacak. Her iki özellik de önümüzdeki günlerde Android Google Play Store ve iPhone App Store'da kullanıcılarına sunulacak.

Google Haritalar'ın bir diğer önemli özelliği ise, toplu taşıma durumunu kullanıcılarına göstermesi. Uygulama, gerçek zamanlı olarak kullanıcılara tren veya otobüsteki doluluk oranını vererek sosyal mesafeyi koruma konusunda fikir sahibi olmayı sağlıyor.

HANİ KOMPLOCUYDUK?

Söz konusu çalışmanın ardından HES uygulamasındaki verilerin Google açılmasına tepki gösteren yazar Ömer Kayani, ''Hani komplocuyduk? Google'a bizim HES uygulamamıza erişme yetkisini kim ne hakla veriyor? "Bunlar küreselcilerin taşeronu" deyince küplere binenler haydi mantıklı bir açıklama yapın bakalım. Bekliyoruz...'' ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@