Gaziantep’te ‘kurbanlık tim’ eğitimleri tamamlandı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da Kurban Bayramı’nda kaçan büyükbaş hayvanların yakalanması için özel “Kurbanlık Yakalama Timi” oluşturdu. Aralarında veterinerlerinde bulunduğu tim, eğitim ve antrenmanlarını tamamladı.

Yerel Haberler 14.07.2021 - 12:42 14.07.2021 - 16:48 igf

Her sene olduğu gibi bu senede Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı’nda kaçan büyükbaş hayvanlar için yakalama timi oluşturdu. Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Dairesi Başkanlığı’nca kurulan “Kurban Yakalama Timi” Doğal Yaşam Parkı’nda 1 ay süren eğitimlerinin sonuna geldi.

Eğitimlerde fiziksel çalışmaların yanı sıra kement atma, uyuşturucu tüfeğin kullanımı ile ilgili eğitimler ve pratik yapıldı. Toplamda 25 kişinin görev yapacak tim, bu sene ATV araçlarla hareket halinde atış talimi de gerçekleştirdi. 5 veterinerin de görev aldığı, 5 ekip olarak çalışacak tim, tespiti ve takibi için büyük kolaylık sağlayan drone teknolojisini kullanacak. Vatandaşlar, kurbanlık büyükbaş hayvanlarının kaçması durumunda “ALO 153” hattına ihbarda bulunarak ekiplerden yardım isteyebilecekler. 

TÜKETİLMESİNDE ŞÜPHE DUYULAN KURBANLIK ETLER İÇİN MUAYENE BİRİMİ OLUŞTURULDU

Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Dairesi Başkanlığı, kesilen kurbanlık hayvanların etlerinin tüketilmesinde şüphe duyulduğunda vatandaşların kontrol için getirebilecekleri ayrı bir birim oluşturdu. Uzman veterinerler tarafından yapılacak kontrollerde insan sağlığı açısından tüketilmesinin sakınca görülen ve hastalık tespit edilen etlerin imhasını kontrollü bir şekilde yapılacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@