Fırat'ın doğusu neden bu kadar önemli?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Artık Münbiç'te oyalanmak yerine, dikkatimizi Fırat'ın doğusuna çevirmekte kararlıyız." demişti. Bugün ise Fırat'ın doğusundaki terör mevzileri bombalandı.

Gündem 28.10.2018 - 17:24 28.10.2018 - 17:24

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye yürütülen terör operasyonları için "Artık Münbiç'te oyalanmak yerine, dikkatimizi Fırat'ın doğusuna çevirmekte kararlıyız. Türkiye buradan tehdit ediliyor. Biz kimseyi tehdit etmiyoruz" dedi.

Erdoğan, PKK ve PYD konusunda ABD'ye de seslenerek şunları kaydetti: "Türkiye gibi bir ülkeyi eli kanlı, mazisi karanlık, mensupları şaibeli bir örgüte feda etmek akıl karı değildir. Bu sözlerimiz son ikazlarımız olarak değerlendirilmelidir." 

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekim ayı Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda ise "Bu sözlerimiz son ikazlarımız olarak kabul edilmelidir" sözleriyle Fırat'ın doğusuna yapılacak operasyonun ilk sinyalini vermişti.

TSK OPERASYON DÜZENLEDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri bugün, Fırat Nehri'nin doğu kıyısında bulunan ve Türkiye sınırına hakim yükseltilere sahip olan Zor Mağar bölgesindeki terör örgütü faaliyetlerini engelleme kapsamında top atışları yapıldı.

Yerel kaynakların aktardıklarına göre, TSK, Zor Mağar tepesinde terör örgütü tarafından inşa edilen siper ve mevzileri hedef aldı.

FIRAT'IN DOĞUSU NEDEN ÖNEMLİ?

Büyük su kaynakları ve barajlara sahip olan bölge her açıdan kritik... Petrol ve doğalgaz kaynakları, zengin tarım alanları ile bölge ekonomisinin adeta kalbi.

Amerika, Fırat'ın doğusuna bölgedeki PKK varlığını kullanarak yerleşik bir düzen kurmak istiyor. Amerika'nın karşısında ise bölgenin ana bileşenleri Türkiye, Rusya, İran ve Suriye var.

FIRAT'IN BATISI İÇİN DE HER AN OPERASYON YAPILABİLİR

Bilindiği gibi ABD'nin desteğini alan terör örgütü PKK/YPG Fırat'ın batısına geçme ve kritik bölgeleri boşaltma konusunda ABD'nin garantörlüğüne rağmen terk etme işlemini gerçekleştirmemişti.

TSK da buna bağlı olarak Fırat'ın doğu kıyısında mevzi ve yığınak yapıldığını tespit ettiği noktaları hedef alarak teröristlere ağır bir darbe daha vurdu. Türkiye'nin kırmızı çizgisi olan Fırat'ın batısına geçilmemesi ve ilgili bölgelerin terk edilmemesi durumunda büyük kapsamlı bir operasyonun yapılmasına da an meselesi olarak bakılıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@