Filistinli esir Diyak şehadete yürüdü

Kanser hastası Filistinli esir Sami Ebu Diyak 17 yıl işgal rejimi zindanlarında esir tutulduktan sonra bu sabah erken saatlerde şehit olduğu açıklandı.

Filistin 27.11.2019 - 13:25 27.11.2019 - 13:25

İşgal rejimi zindanlarında tutulan 36 yaşındaki kanser hastası Filistinli esir Sami Ebu Diyak, tıbbi ihmal neticesinde bu sabah (26 Kasım Salı) Er-Ramle Cezaevi kliniğinde şehit oldu.

Filistinli Esir Kulübü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, işgal rejimi cezaevleri idaresinin esir Ebu Diyak’ı kanser hastalığına yakalanmadan önce esirlere uyguladığı kasıtlı hata ve tıbbi ihmal politikasıyla yavaş yavaş öldürmeye başladığını açıkladı.

Filistinli esir Sami Ebu Diyak’ın 2015 yılında tıbbi hata sonucu işgalcilere ait Soroka Hastanesi’nde bağırsaklarının bir bölümünün alındığı, posta aracıyla elverişsiz koşullarda hastane ve cezaevi arasında birçok kez gidip geldiği, bu sırada hastalığının ilerlediği, böbreklerine ve ciğerlerine yayıldığı kaydedildi.

Üç kez daha ameliyat olan ve bir ay boyunca sun’i teneffüs cihazına takılı yaşayan Ebu Diyak’ın kansere yakalandığının anlaşıldığı, 17 yıl işgal rejimi zindanlarında esir tutulduktan sonra bu sabah erken saatlerde şehit olduğu belirtildi.

Şehit Ebu Diyak’ın Cenin’e bağlı Seyletu’z-Zahr beldesi sakinlerinden olduğu, 17 Temmuz 2002’de işgal güçlerine direniş gösterdiği suçlamasıyla gözaltına alındığı, üç kez müebbet ve 30 yıl hapse mahkûm edildiği bildirildi.

Erkek kardeşi Samer Ebu Dayak'da ömür boyu hapis cezasına mahkum olarak İşgal zindanlarında yatıyor.

Filistinli Esir Kulübü, kanser hastası esirin serbest bırakılması için yapılan tüm girişimlerin işgal rejimi tarafından reddedildiğini açıkladı.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@