EPDK'dan 'elektrik şirketlerine pandemi yardımı' iddialarına yalanalama!

EPDK'dan elektrik şirketlerine 3 milyar liralık yardım yapılacağı ve bu yardımın faturalara yansıyacağı iddiasına yalanlama geldi. Taslak düzenlemenin mevcutta var olan bir düzenlemenin teknik değişikliğine ilişkin olduğunu söyleyen EPDK, tüketicilere ilave bir bedel çıkarılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Gündem 22.04.2021 - 19:25 22.04.2021 - 19:25

Dün basına yansıyan elektrik şirketlerine 3 milyar liralık yardım yapılacağı ve bu yardımın elektrik faturalarına yansıyacağı iddiası üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklama geldi.

Yazılı açıklama yapan EPDK, "Öncelikle elektrik şirketlerine herhangi bir yardım söz konusu olmadığı gibi bu yardım sebebi ile tüketicilerin faturalarına yansıtılacak bir maliyet iddiası da kesinlikle gerçek dışıdır.

Kapasite mekanizması; yaklaşık 3 yıldır uygulanan, olası elektrik arz güvenliği ve şebeke kısıtlarına karşı elektriğin kesilmemesini sağlayan bir güvencedir.

Görüşe çıkılan taslak düzenleme, mevcutta var olan bir düzenlemenin teknik değişikliğine ilişkindir. Bu değişiklikle, tüketicilere ilave bir bedel çıkarılması veya faturalara bir bedel yansıtılması kesinlikle söz konusu değildir" dedi.

NE OLMUŞTU?

1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla elektrik şirketlerine salgın döneminde yaşadıkları zorluklar nedeniyle yaklaşık 3 milyar lira yardım yapılacağı ve yapılan yardımın ise elektrik faturalarına yansıyacağı iddia edilmişti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@