Ebulfez Elçibey: Dünyadaki bütün Türklerin bağımsızlığını ve özgürlüğünü istiyoruz!

Azerbaycan'ın ikinci Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, yıllar önce 32. Gün programında 'Dünyadaki bütün Türklerin bağımsızlığını ve özgürlüğünü istiyoruz' vurgusunda bulunmuştu.

Tarih 22.08.2021 - 15:33 22.08.2021 - 16:06

Azerbaycan tarihinin en büyük siyasi liderlerinden biri olan merhum Ebulfez Elçibey, bağımsız ve özgür Türk dünyası hayalini net bir şekilde ortaya koymuştu.

'BEN 300 MİLYONLUK TÜRK'ÜN BİR ASKERİ BİR EVLADIYIM'

32. Gün'e açıklamalarda bulunan Elçibey, ''Doğu Türkistan'da 40 milyon Türk'ün özgürlüğünü istiyoruz. Çin benle düşman olsun. Özgürlüğümü elimden almış. Ben özgürlüğümü istiyorum. 'Azerbaycan'da otur' diyor. Neden Azerbaycan'da otururum? Ben 300 milyonluk Türk'ün bir askeri bir evladıyım. Politik nasıl konuşulur. Hepiniz iyisiniz. Çin de iyidir, Rusya da iyidir, İran da iyidir.'' ifadelerini kullandı.

'BÜYÜK HEDEFİMİZ BÜTÜN ESİR TÜRKLERİN BAĞIMSIZLIĞIDIR'

''Bizim hedefimiz milletimizin özgürlüğü ve bağımsızlığıdır.'' vurgusunda bulunan Elçibey, ''Büyük hedefimiz bütün esir Türklerin bağımsızlığıdır. Doğu Türkistan'daki Türk'ün... İran'da yaşayan 30 milyon Türk'ün... Irak'ın kuzeyinde yaşayan 2 milyon Türk'ün... Batı Trakya'da Kıbrıs'taki Türk'ün... Dünyanın neresinde varsa köle edilmek istenen, köle kalan Türk'ün özgürlüğünü istiyoruz. Biz bu yola çıktık. Biz Rusya ve Çin'den bunu istiyoruz. Bizim insanlarımız Kazan Türküyle de Kırım Türküyle de ilişkilidir. Biz onların da bağımsızlığını ve özgürlüğünü istiyoruz. Çuvaş Türk'ü 4 milyondur, Hristiyan'dır, kardeşimizdir. Gagavuz Türk'ünün de bağımsızlığını istiyoruz. Dünyadaki bütün Türklerin bağımsızlığını ve özgürlüğünü istiyoruz.'' ifadelerini kullanmıştı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@