Dünyanın en büyük 3. camisi Cezayir'de açılıyor

Dünyanın üçüncü, Afrika’nın en büyük camisi olan Cezayir Ulu Camii, yapımının bitmesinden bir buçuk yıl sonra Hz. Muhammed’in (s.a.v) doğumunun yıl dönümü vesilesiyle bugün açılıyor.

İslam 29.10.2020 - 12:37 29.10.2020 - 12:37

Caminin açılış törenine sağlık durumun izin vermesi halinde Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun da katılacak. Tebbun, çevresindeki bazı isimlerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıkması nedeniyle evinde girdiği karantinanın ardından doktorların tavsiyesi üzerine hastanede tedavi altına alındı.

120 bin kişi kapasiteli Cezayir Ulu Camii, Suudi Arabistan’ın Medine şehrindeki Mescid-i Nebevi ve Mekke’deki Mescid-i Haram’dan sonra büyüklük olarak dünyada üçüncü sırada yer alıyor.

Cezayir Ulu Camii kompleksi ayrıca bir milyon kitaba sahip bir kütüphane, konferans salonu, İslam sanatı ve tarihi müzesi ile Cezayir tarihi üzerine araştırma yürütecek bir merkez de dahil olmak üzere 12 binadan oluşuyor.

Cumhurbaşkanı Tebbun, camiye yaptığı son ziyarette Diyanet İşleri Bakanı’ndan dini yapıyı denetlemek için üst düzey bir heyet oluşturmasını istedi.

18 ay önce kendisine yönelik düzenlenen kitlesel halk ayaklanmasının ardından istifa eden eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika tarafından yapılması istenilen bu devasa proje, son yıllarda Cezayir’de büyük tartışmalara neden oldu.

Yapımı yedi yıldan uzun süren projeye ilişkin tartışma, inşaattan sorumlu olan Çin merkezli şirketin Çinli işçi çalıştırması üzerine başlamıştı.

Caminin beklenenden çok daha fazla, 750 milyon euro (880 milyon dolar) üzerindeki maliyeti kamu hazinesince finanse edildi. Bu da ülkede tepkilere neden oldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@