Dolar'ın düşüşü 'altın'ı da vurdu!

Kültür-Sanat 18.10.2018 - 16:13 18.10.2018 - 16:13
Yurt içi piyasalarda iyimser hava devam ederken küresel piyasalarda ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşının etkileri piyasaları etkilemeye devam ediyor. Dün ABD Merkez Bankası'nın (FED) son toplantı tutanaklarında da kademeli faiz artırımlarına devam edeceğinin sinyalini verdi. Ancak ABD Başkanı Donald Trump'n FED faiz politikasına yönelik açıklamaları altın fiyatlarında yükseliş trendinin sürmesini sağladı.

Altının gramı 220 liranın üzerinde işlem görüyor

Yurt içi piyasalarda altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 220,3 lira seviyelerinde dengelendi.

Dün, dolar kuru ve ons altındaki değer kayıplarına paralel düşüş eğiliminde hareket eden gram altın, günü önceki kapanışına göre yüzde 2,1 azalışla 219,3 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, bugüne yükselişle başlamasının ardından saat 09.45 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,46 primle 220,3 liradan işlem görüyor. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 363 lira, Cumhuriyet altını da 1.480 liradan satılıyor.

Asya piyasalarında negatif bir seyir izleyen altının ons fiyatı da şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,18 azalışla 1.220,14 dolardan işlem görüyor.
Gram altın dolar kurunu takip etti
Finans Analisti İslam Memiş de, yurt içi piyasalarda dolar kurunun gerilemesinin gram altının değer kaybetmesine neden olduğunu söyledi.

Yurt içi piyasalarda iyimser havanın devam etmesi, yurt dışı pay piyasalarında yükseliş isteğinin sürmesi ve dolar endeksinin gerilemesi gibi nedenlerin, dolar kuruyla beraber altının gram fiyatının düşmesine neden olduğunu ifade eden Memiş, "Eğer 220 lira aşağı yönlü kırılırsa düşüşler 216 liraya kadar sürebilir. Biz, altının ons fiyatında beklediğimiz geri çekilmeler ile birlikle 216 liranın test edileceğini öngörüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Memiş, altının ons fiyatının yatay bant içindeki hareketini devam ettirdiğini belirterek, "Biz, altının ons fiyatında geri çekilmeler bekliyoruz. Teknik olarak ons altında 1.217 doları, devamında da 1.207 doları takip edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Uzmanından yatırımcılara tavsiyeler

Döviz kuruna bağlı altın fiyatlarında görülen düşüş yatırımcıya panik havası yaşatırken, uzmanlar altın fiyatlarındaki düşüşün ana etkeninin kur cephesindeki geri çekilmenin etkili olduğunu ifade etti. Yenisafak.com’a değerlendirmelerde bulunan İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Aylin Cevizci, “Altın fiyatları düşünce, altın yatırımcısında panik havası başladı. Gram altın fiyatları 10 Ağustos tarihinde görmüş olduğu seviyelere geriledi” dedi.

Cevizci, “Ekonomi kanadında gerek TCMB gerek hükümet cephesinde alınan önlemler ve tedbirlerin etkisi ile TL varlıklarında agresif fiyat hareketlerinin önüne geçilmiş ve kurda gelecek dönem fiyat beklentilerinin aşağı yönde revize edildiği görüldü. Son olarak geçen hafta ABD’li Rahip Brunson davasında tahliye kararının çıkması, ABD & Türkiye ilişkilerindeki buzların çözüldüğüne işaret niteliği oluşturdu. Özellikle dün her iki ülkenin dış işleri bakanlarının yapmış olduğu görüşmeden olumlu açıklamaların geliyor olması gelecek dönem için ikili diyalogların daha iyi olabileceğine dair oluşan beklentileri kuvvetlendirdi” açıklamasında bulundu.

Altın fiyatlarındaki düşüşün ana etkeninin kur cephesindeki geri çekilmede gerçekleştiğini vurgulayan Cevizci, “Diğer yandan Ons altın fiyatları yukarı yönde tepkileri ile 1235 dolar seviyesine kadar yükselirken, Dolar/TL bu sabah itibariyle 5.51 seviyesine kadar geri çekildi” ifadelerini kullandı.

"Kurdaki düşüş devam edecek"

Kurdaki düşüşlerin devam edeceğini ve gelecek günlerde de beklentinin devam ettiğini ifade eden Cevizci, “Böyle bir ortamda altın yatırımcısı düşüşleri ellerindeki fonu kademeli bir şekilde kullanarak alımlar deneyebilir. Yani gram altında 210 TL seviyesine doğru düşüşler maliyetlerin ayarlanması ile alımlarda denenmesi uygun olabilir. Mevcut altın pozisyonu olanlar uzun vadeli koruma stratejisi uygulayabilirler. Ama altın için ön görüm bir süre daha aşağı yönlü olacağından hem gram hem de çeyrek altın tarafında uzun vadeli düşünen yatırımcılar için alımların uygun olabileceğini söyleyebilirim. Her ne kadar ons altın tarafında yukarı yönlü eğilim dikkat çekiyor olsa da gram altın için taban fiyat aralığının kısa vadede 200-210 TL aralığı olduğunun altını çizelim” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@