Doğu Türkistan'da yapılanları anlatan kızın hesabını TikTok engelledi!

Amerikalı Müslüman bir genç kadın, TikTok'a yüklediği ve ilk bakışta makyaj videosu olarak görülen videoda Çin'in Uygur Türklerine yönelik soykırım politikalarını anlattı. TikTok, genç kızın hesabını engelledi.

Dünya 27.11.2019 - 21:50 27.11.2019 - 21:50

Feroza Aziz isimli Amerikalı Müslüman bir genç kadın, TikTok hesabına ilk bakışta makyaj videosu zannedilen bir video yükledi.

BBC Türkçe'nin haberine göre Aziz, videoda önce güzellik ve bakım tavsiyelerinde bulundu. Ardından kirpiklerini kıvırdı ve kirpik bakımının nasıl yapılacağını anlattı.

Aziz, kısa bir süre sonra Çin'in Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine yönelik soykırım ve asimilasyon politikalarından söz etmeye başladı.

"YENİ BİR HOLOKOST"

Gneç kadın, Uygur Türkleri'nin yaşananlarını "yeni bir Holokost (Yahudi soykırımı)" olarak nitelendirdi.

TİKTOK ENGELLEDİ

Olayın ardından TikTok, Aziz'in yeni bir içerik koymasını engelledi; Aziz bunu Twitter hesabından duyurdu.

TikTok ise bu iddiaya karşı çıkarak BBC'ye yaptığı açıklamada, içeriğin siyasi hassasiyetlere göre yönetilmediğini söyledi.

AZİZ'İN VİDEOSU ÇİN'DE ENGELLENDİ

Diğer yandan TikTok'un Çin pazarı için devreye soktuğu uygulama Douyin'da ise Aziz'in videosunun engellendiği görüldü.

"AZİZ'İN HESABI TERÖRİZM NEDENİYLE YASAKLANDI"

Şirkete göre Aziz'in eski hesaplarından biri 15 Kasım itibarıyla "terörizm ile ilişkili içerik açısından topluluk kurallarına uymadığı için" yasaklanmıştı.

Aynı zamanda 25 Kasım itibarıyla Aziz'in akıllı telefonuna da yasak getirildi. Bu yüzden şirket sözcüsüne göre Aziz aynı telefondan yeni hesabına ulaşmaya çalıştığında bu engelle karşılaştı.

Şirketin sözcüsü, Aziz'in yeni hesabının ve videolarının bu durumundan etkilenmediğini, kirpik videosunun etkileşim almaya devam ettiğini belirtti.

5 MİLYON GÖRÜNTÜLEME

Aziz'in Uygur Türkleriyle ilgili olarak bu Pazar koymaya başladığı üç videodan ilki 1,4 milyon izlenme ve 500 bin adet reaksiyon aldı.

Twitter'dan da bu video paylaşılarak neredeyse 5 milyon daha görüntülenme elde etti.

TİKTOK'UN ÇİN HÜKÜMETİNE YAKINLIĞI

ABD'de gittikçe büyüyen TikTok'un Çin hükümeti ile ilgili yakın ilişkileri ise uzun zamandır eleştirilmekte.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@