Didem Arslan Yılmaz'a büyük tepki! Kürtçe konuşan konuğu yayından aldı

Didem Arslan Yılmaz, Show TV'de yayınlanan "Didem Arslan Yılmaz'la Vazgeçme" programına telefonla bağlanan bir kadını Kürtçe konuşmasının ardından "Burası Türkiye Cumhuriyeti" diyerek yayından aldı.

Gündem 25.08.2021 - 02:02 25.08.2021 - 02:04

Tartışma programlarından gündüz kuşağına transfer olan ve Show TV'de "Didem Arslan Yılmaz'la Vazgeçme" programını sunan Didem Arslan Yılmaz, yayında Kürtçe konuşan bir kadını tepki çeken sözlerle yayından aldı.

"BURASI TÜRKİYE CUMHURİYETİ"

Türkan isimli kadının Kürtçe konuşması üzerine Arslan, "Hayır hayır Türkan hanım, bizim de anlamamız lazım. Türkan hanımı hattan alalım. Kızlara hakaret edemez, böyle de konuşamaz, biraz da anlarım ben Kürtçeden kesinlikle olmaz. Halayla konuşun doğru düzgün Türkçe konuşsa anlayacağız. Burası Türkiye Cumhuriyeti yani. O dili bilmiyoruz, bilsek anlayacağız da konuşacağız da. Bilmiyorum" ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ

Yılmaz'ın Kürtçe konuşan kadının telefon bağlantısını kesmesi sosyal medyada büyük tepki çekti. Didem Arslan Yılmaz'ın yine aynı programda İngilizce konuştuğu bölümleri paylaşan kullanıcıların binlerce paylaşımda bulunduğu #haddinibildidemarslan etiketi kısa sürede en çok konuşulan konular arasında ilk sıraya yükseldi.

ÖZDEMİR: KÜRTÇE BU ÜLKENİN ZENGİNLİĞİDİR

AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Didem Arslan Yılmaz' a tepki göstererek, "Kürtçe bilmiyor ve anlamıyor olabilirsiniz, bu çok normal. Ama bir insana yüce Allah tarafından bahşedilen bir kimliği, bir dili yok sayan bir zihniyetin televizyon ekranında deli saçması cümleler kurması hiç normal değil, Kürtçe, bu ülkenin zenginliğidir." ifadelerini kullandı.

KAPLAN: 'İNSANLIKTAN ANLAMADIĞINA EMİNİM'

Sabah Gazetesi yazarı Hilal Kaplan, sunucu Yılmaz'a tepki gösterdi. Kaplan, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında "Kürtçeden biraz anladığını pek sanmam ama insanlıktan anlamadığına eminim. #HaddiniBilDidemArslan Sînorê xwe bizane be Didem Arslan!" ifadelerini kullandı.

SİRENE: YASAKLI DİLMİŞ GİBİ DAVRANMAK ÇOK YANLIŞ VE AYRIŞTIRICI

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Öznur Küçüker Sirene, Didem Arslan Yılmaz'a tepki gösterdiği mesajında, "Didem Arslan Yılmaz'ın bu yayındaki üslubunu son derece aşağılayıcı buldum. Evet T.C. resmi dili Türkçedir. Ancak şöyle de bir gerçek var ki ülkemizde sadece Kürtçe bilen özellikle yaşlı vatandaşlar da yaşıyor. "Türkçe bilmiyor musunuz?" sorusunu sormak yeterliydi. Ülkemizde Kürtçe yayın yapan Devlet kanalı bile mevcutken Kürtçe için "Doğu dili" yakıştırması yapmak ve sanki yasaklı dilmiş gibi davranmak çok yanlış ve ayrıştırıcı olmuş. Acaba hattaki ABD vatandaşı olsa ve İngilizce konuşsa, Didem Hanım aynı tavrı takınır mıydı?" ifadelerini kullandı.

Haber7

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@