Danıştay fitili ateşledi! Cumhur İttifakı'nın ipi mi çekiliyor?

Siyaset 21.10.2018 - 11:38 21.10.2018 - 11:38
Danıştay 8. Dairesi, ilköğretim okullarında uygulanan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal ederek büyük bir tartışmayı alevlendirdi.

DANIŞTAY ANAYASAYI ALENEN ÇİĞNEMİŞTİR

Danıştay'ın kararına ilk tepki eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan geldi. Bozdağ, ''Öğrenci andı kararı ile Danıştay 8. Dairesi; hukuka uygunluk denetiminin sınırlarını aşmış, kendisini yürütmenin yerine koymuş, yürütmenin takdir hakkını yok saymış dahası yürütmenin takdir yetkisini bizzat kullanmıştır. Kısaca; anayasa ve yasayı alenen çiğnemiştir.'' ifadelerini kullanmıştı.

TOPLUMSAL KAZANIMLAR KARARLILIKLA KORUNMALIDIR

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Danıştay 8. Dairesi'nin Öğrenci Andı'nın tekrar okutulması ile ilgili aldığı ideolojik nitelikteki kararın öncelikle toplumsal barışa ve siyasi iradeye yönelik bir girişim olduğunu ifade ederek, "Bu antidemokratik ve evrensel hukuka aykırı karara tepkisiz kalınmamalı, Öğrenci Andı'nın kaldırılması kararının arkasında durulmalı, insan hakları ve demokrasi alanında elde edilen toplumsal kazanımlar kararlıkla korunmalıdır" açıklamasında bulunmuştu.

HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül konuyla ilgili, "Anayasamıza göre Danıştay, yerindelik denetimi yapamaz, idarenin yerine geçerek karar veremez" açıklamasında bulunurken Milli Eğitim Bakanlığı'ndan da Danıştay'ın öğrenci andına ilişkin kararının henüz kesinleşmediği ve hukuki sürecin halen daha devam ettiği yönünde bir açıklama geldi.

İYİ PARTİ VE CHP AYNI KAFADA

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün açıklamasına tepki gösteren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Türk olmaktan mı, doğru olmaktan mı rahatsız oluyorlar?" ifadesini kullanmıştı.  CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, ''Danıştay'ın kararı yerinde bir karar olmuştur. Bu doğru bir karar olmuştur.'' açıklamasını yaparak partisinin durduğu noktayı gösterdi.

BAHÇELİ TAVRINI KOYDU, İTTİFAK ÇATIRDIYOR MU?

'Andımız' tartışmasının en çok merak edilen ismi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Yargı süreci tamamlanmamış olsa da, okullarımızda Andımızın okutulması artık mümkün hale gelmiştir. Yargı kararının uygulanmasıyla ilgili sorumluluk bundan sonra Milli Eğitim Bakanlığındadır.'' diyerek konuyla ilgili kararlığını ortaya koymuştu. AK Parti ile birlikte 'Cumhur İttifakı'nı oluşturan MHP'nin bu kararlı çıkışı, ittifakı derinden sarsarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı açıklama merak konusu oldu.

Haber Vakti-Analiz

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@