CHP, bu kez Erdoğan’ı savundu: Kimse Cumhurbaşkanı’na ayar veremez

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Erdoğan’la ilgili kapağına tepki göstererek, “Hiç kimse ve hiçbir ülke Türkiye Cumhuriyeti'ne, aziz milletimize, Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı'na ayar veremez, had bildiremez ve hakaret edemez. Ettirmeyiz. Kabul etmeyiz” dedi.

Gündem 28.10.2020 - 18:33 28.10.2020 - 18:33

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis'te basın toplantısı düzenledi ve başta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, ekonomik kriz, Charlie Hebdo meselesi ve Fransa ile yaşanan gerilim olmak üzere gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

KARİKATÜRLERE TEPKİ

CHP Grup Başkanvekili Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’da yer alan karikatüre ve Fransa ile yaşanan gerginliğe de değinerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Hiç kimse ve hiçbir ülke Türkiye Cumhuriyeti'ne, aziz milletimize, Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı'na ayar veremez, had bildiremez ve hakaret edemez. Ettirmeyiz. Kabul etmeyiz. En yüksek refleksi, tepkiyi, geçmişte olduğu gibi parlamentoda ve bütün meşru zeminlerde gösteririz. Ayrıca hiç kimsenin, hiçbir ülke ve hiçbir devlet başkanının, medya organının İslam dinine ve onun Peygamberine, başka dinlere ve peygamberlere hakaret etme küstahlığı olamaz. İslam'da reform, Macron'un işi değildir. İslam'da reform talebinin Macron gibi birinden gelmesi, densizliktir, aymazlıktır, hadsizliktir. Herkes haddini bilecek. Karikatür bile olsa, kutsala, insanların kişilik haklarına saldırıyı, saygısızlığı düşünce özgürlüğü olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Yüce Peygamberimiz ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na ilişkin karikatürler edepsizliktir ve aşağılık ötesidir.”

Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik saldırıların kendilerini üzdüğünü ve bunları asla kabul etmediklerini belirterek, “Dış politikaya TBMM'yi paydaş yapmasını tekrar tavsiye ediyorum” diye konuştu.”

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@