Çetin Doğan teslim oldu! Çevik Bir yakalandı...

28 Şubat davasında müebbet hapis cezası alan dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Bodrum adliyesine giderek teslim oldu.

Gündem 19.08.2021 - 18:30 19.08.2021 - 18:36

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü savcıların hazırladığı 28 Şubat iddianamesi kapsamında görülen davada cezası kesinleşen emekli generaller Çevik Bir ile Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında yakalama kararı verdi.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, 28 Şubat davasında 14 sanık hakkındaki hükmün kesinleşme kararının infaz savcılığına gönderilmesinin ardından, savcılık sanıklar hakkında yakalama kararı çıkardı.

Sanıklar arasında yer alan dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın Bodrum ilçesindeki konutunda hareketli dakikalar yaşandı. Çırkan Mahallesi'ndeki evinden 3 koruması eşliğinde özel otomobiliyle saat 15.30'da ayrılan Doğan, Bodrum Adliyesi'ne gitti. 

ADLİYE ÇIKIŞI KONUŞTU: YÜZ KARASI BİR ŞEY

Emekli Orgeneral Çetin Doğan, saat 16.30 sıralarında adliyeden çıkış yaptı. Savcıya ifade verdiği belirtilen Doğan, yaptığı açıklamada, "Sözün bittiği yerdeyiz. Her şey ortada. Elbette bunun bir sonu gelecek. Sanırım ki bu yüz karası bir şey" dedi. Doğan'ın Bodrum Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonda Muğla Kapalı Cezaevi'ne götürüleceği öğrenildi.

AVUKATINDAN AÇIKLAMA: İLERİDE BİZ DEĞİL, SİZLER UTANACAKSINIZ

Çetin Doğan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Ne Balyoz Davası’nda ne de 28 Şubat Davası’nda yaşanan hukuksuzluklara boyun eğdi Çetin Doğan. Sağlık sorunlarına karşın infaza yönelik yakalama kararının gereği için de Bodrum Adliyesi’nde şuan. Birileri gibi kaçmadı, göçmedi! Bu karardan ileride biz değil, sizler utanacaksınız!” dedi. Ersöz, "84 yaşındaki Çetin Doğan, Bodrum Adliyesi’ndeki işlemlerinin ardından, Muğla Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na teslim edilmek üzere polis nezaretinde yola çıktı. Bodrum Devlet Hastanesi’nda yapılacak doktor kontrolü sonrasında infaz başlamış olacak" ifadelerini kullandı. 

GÖZALTILAR BAŞLADI

Öte yandan haklarında yakalama kararı çıkarılan diğer komutanların da gözaltına alınmasına başlandı. Dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak, eski Jandarma Genel Komutanı Fevzi Türkeri, emekli generaller Yıldırım Türker ve Cevat Temel Özkaynak’ın da Ankara'da gözaltına alındığı öğrenildi.

ÇEVİK BİR CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Dönemin Genelkurmay 2'nci Başkanı Emekli Orgeneral Çevik Bir de bugün saat 15.30 sıralarında, Bodrum'un Dirmil Mahallesi, Cennetköy Sitesi'ndeki konutundan korumaları ile ayrıldı. İstanbul'a gitmek üzere yola çıktığı öğrenilen Çevik Bir'in, otomobili, 17.30 sıralarında Milas ilçe merkezinde ana yolda polis tarafından durduruldu. Bir, Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. İşlemlerinin ardından Milas Adliyesi'ne sevk edilen Bir, burada savcıya ifade verdiği ifade sonrası Muğla Cezaevi'ne gönderildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@