Çarpıcı rapor! İngiltere'de Covid-19 kaynaklı aşılı ölümler, aşısızların 2 katı!

İngiltere Halk Sağlığı tarafından yayımlanan çarpıcı bir rapor, koronavirüs nedeniyle gerçekleşen aşılı ve aşısız ölümleri gözler önüne serdi.

Dünya 22.08.2021 - 22:37 22.08.2021 - 22:47

İngiltere'den şoke eden 'korona' raporu! Ölenlerin yüzde 64'ü aşılı ve aşısızların 2 katı!

Türkiye'de aşı tartışmalarıyla beraber koronavirüse yakalananların aşısızlar olduğu iddia edilirken İngiltere Halk Sağlığı tarafından yayımlanan çarpıcı bir rapor sosyal medyada gündem oldu.

10 varyantın incelendiği ve "Technical_Briefing_20" adı verilen raporda, acil bakıma alınan hastalarla ilgili veriler paylaşıldı. Koronavirüsün Delta varyantının dominant olduğu gözlenen araştırmada, delta varyantına ağırlık verildiği ve bu varyant üzerinden ayrıntılı rapor sunulduğu belirtildi. 

Vaka sayısının 3'te birinden fazlası aşılı

1 Şubat ve 2 Ağustos arasının dikkate alındığı araştırmanın 18. sayfasında yer alan 5. tabloda, vaka sayılarının yüzde 40'a yakının aşılı olduğu görüldü. Toplam vaka sayısının 300 bin 10 kişi olduğu gözlemlenirken bu vakalardan 117 bin 115'i 1. doz ve 2. dozu yapılan vakalar olduğu tespit edildi.

Aşılı ölüm yüzde 64 ve aşısızların 2 katı

Aşılarla ilgili verilerin yayınlandığı raporda, koronavirüsten hayatını kaybeden aşılı İngiliz vatandaşının sayısı, aşısız vatandaşlarına göre daha fazla olduğunu gözler önüne serdi.

Rapora yansıyan verilere göre, koronavirüsün delta varyantına yakalanarak ölenlerin sayısı toplamda 742 olduğu belirtildi. Bu ölümlerden 402 kişinin 2 doz aşılı olduğu, 79 kişinin ise 1 doz aşılı olduğu saptandı. Aşısız ölümün ise 253 kişi olduğu görüldü. 

Aşısızlara göre neredeyse 2 katına yakın aşılı İngiliz vatandaşının öldüğü görülen raporda, toplam ölüm sayısı oranına göre ölenlerin yüzde 64'ünün aşılı olduğu tespit edildi.

İşte İngiliz devletinin resmi sitesinde yer alan o tablo:

ingiltere covid raporu

Dogrulukpayi.com ise yaptığı İngiltere'de Koranavirüsten ölenlerin %64'ünün aşılı olduğu ve ölenlerden aşılı olanların aşısızların 2 katı olduğu iddiası ile ilgili araştırmada sitesinde şu bilgilere yer verdi;

Bir Instagram hesabı tarafından 15 Ağustos 2021 tarihinde yapılan paylaşımda, İngiltere’de koronavirüsten ölenlerin %64’ünün aşılı olduğu ve ölen aşılıların aşısızların 2 katı olduğu iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde: 'İngiltere’den şoke eden “korona” raporu! Ölenlerin yüzde 64’ü aşılı ve aşısızların 2 katı! Bu rapora rağmen halen akletmeyenler varsa çok yazık.'

Bu haberde de yer aldığı gibi İngiltere Halk Sağlığı, (PHE) 6 Ağustos 2021 tarihinde SARS-COV-2 varyantları ve İngiltere'de araştırılan varyantlar başlığıyla “Technical briefing 20” raporunu kamuoyuyla paylaştı. Rapora göre 1 Şubat 2021’den, 2 Ağustos 2021 tarihine kadarki 6 aylık dönemde 15’in üzerinde varyanta dair vaka ve ölüm verileri detaylandırılarak sunulmuş.

Haberde de değinildiği gibi iddiada yer alan “ölenlerin %64’ü aşılı ve aşısızların 2 katı” ibaresindeki bu sayılar SARS-COV-2’nin neden olduğu Covid-19 mutasyonlarından biri olan Delta varyantına dair vaka, aşı ve ölüm verileriyle yapılan hesaplamalarla bulunan veriler. Delta varyantı da en çok vakanın yaşandığı Covid-19 mutasyonlarının başında geliyor.

Rapordaki verilere göre, 1 Şubat ile 2 Ağustos tarihleri arasında Delta varyantıyla İngiltere’deki toplam vaka sayısı 300 bin 10. Bu dönemdeki Delta vakalarından 151 bin 54’ü aşısız iken, 47 bin 8’i 2 doz aşılı, 70 bin 107’si de tek doz aşılılardan oluşuyor.

Vakaların dışında 1 Şubat ile 2 Ağustos arasındaki 6 ayda Delta varyantından ölen kişilere bakıldığında toplamda 742 kişinin bu varyant yoluyla vefat ettiği raporda paylaşılmış. Bu sürede Delta varyantıyla ölen 742 kişiden 253’ü aşısız iken, 79’unun 1 doz aşılı, 402’sinin ise 2 doz aşılı olduğu da raporda belirtilmiş. Bu veriler nezdinde Delta varyantıyla 6 aylık dönemde ölen kişilerin %64,8’i aşılı ve ölen kişilerin içerisinde aşı olanlar aşı olmayanların 1,9 katı.

İddiada İngiltere’de Aşı Olan Kişi Sayısı ve Aşılanma Oranlarına Değinilmemiş
Instagram’da yapılan bu paylaşımda ve alıntılanan haberde İngiltere’de Delta varyantından ölenler aşılı ve aşısız olarak karşılaştırılmışken, İngiltere’deki toplam aşılanan kişi sayısına ya da aşılanma oranına hiç değinilmemiş. 1 Şubat’ta İngiltere’de ilk doz aşısı yapılan kişi sayısı 8 milyon 363 bin iken, 2 Ağustos 2021 tarihinde ilk doz aşısı yapılan kişi sayısı 39 milyon 332 bine yükselmişti.

İngiltere’de 2. doz aşı olan kişi sayısı bu 6 ayda yaklaşık 462 binden 32 milyon 205 bine yükseldi. 16 Ağustos 2021 itibarıyla ise İngiltere’de 34 milyon 89 bin kişi 2. doz aşısını olmuş durumda.

Aşılanan kişi sayısındaki ciddi artış yüzünden İngiltere’deki aşılama oranları da iddiada bahsi geçen tarihler arasında oldukça arttı. 1. doz aşı olanların oranı ,8’den %88,5’e, 2. doz aşı olanların oranı ise %1’den %72,4’e kadar yükseldi. 16 Ağustos itibarıyla da ilk doz aşı olanların oranı %89,3, 2. dozu olanların oranı da %76,7 oranına geldi.

İddiada ve alıntılanan haberde paylaşılan rapor ve veriler, genel perspektifte değerlendirildiğinde, İngiltere’de Delta varyantından aşılı ve aşısız kişilerin ölümlerinin yanında ülkede aşı olan kişiler ile aşılanma oranındaki artışa hiç değinilmemiş. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener de bu konuyla ilgili yapılan bir paylaşımın altına “Temel Oran Yanılgısı” ile başlayan bir paylaşım yapmış ve şu ifadeleri kullanmış:

İddia YANLIŞ
Bir Instagram hesabı tarafından yapılan paylaşımda, Yeni Akit Gazetesi haberi alıntılanarak İngiltere’de yayımlanan Covid-19 raporuna göre, koronavirüsten ölenlerin %64’ünün aşılı, aşılı olup ölenlerin de aşısız kişilerin 2 katı olduğu iddia edilmişti. Alıntılanan haberde %64’lük oranın Delta varyantından ölen kişi sayıları üzerinden olduğu belirtilip rapordaki verilerle bir çelişki olmasa da ne iddiada ne de alıntılanan haberde 1 Şubat-2 Ağustos 2021 tarihleri arasında İngiltere’de aşılanan kişi sayısına ve aşılanma oranlarına değinilmemiş. Ayrıca aşılanma oranları arttıkça günlük vakalarda ve yaşanan ölümlerde aşılanan kişi sayısının artması da beklenebilir bir durum. Sonuç olarak iddiada ve alıntılanan haberde bağlamdan koparma ve yanıltıcı bilgi mevcut.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@