Bill Gates istedi! Çocukların aşılanıp aşılanmadığını görünmez mürekkeple takip edecekler...

2019 yılında Bill-Melinda Gates Vakfı'nın fonladığı çalışmayla geliştirilen çocukların cildine yerleştirilen sadece cihaz tutulunca görülen mürekkeple aşı takibi yapılabileceği duyuruldu.

Bilim, Teknoloji 27.06.2021 - 17:18 27.06.2021 - 17:18

Birçok ülkede aşı kayıtları kartlarda veya elektronik ortamda tutuluyor. Ancak bu kayıtların düzenli tutulmadığı ve kaybolduğu gerekçesiyle Bill-Melinda Gates Vakfı'nın fonladığı çalışmayla çocukların cildine yerleştirilen sadece cihaz tutulunca görülen mürekkeple aşı takibi sağlanacağı belirtildi.

AŞI TAKİBİNİ KOLAYLAŞTIRMAK İSTİYORLAR

2019 yılında Science dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, henüz çocuklarda test edilmemiş olan sistem aşı geçmişine hızlı ve kolay erişim sağlayacak, büro hataları riskini ortadan kaldıracak ve prosedürün maliyetine veya riskine çok az katkıda bulunacağı belirtildi. Araştırmacılar, bir aşı kaydını elektronik olarak ya da kağıda belgelemek yerine doğrudan hastanın cildine gömmek için geliştirdiği takip sistemi doğru aşı kayıtlarını tutma işlemini büyük ölçüde kolaylaştıracağı vurgulandı.

BİZZAT BİLL GATES İSTEMİŞ

Bill & Melinda Gates Vakfı tarafından finanse edilen ve dünya çapında çocuk felci ve kızamık gibi hastalıkları yok etme amacı güttüğü belirtilen çalışma, Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in doğrudan talebiyle ortaya çıktığı belirtildi.

Aşıya eşlik eden bu görünmez dövme, kızılötesi ışık altında parlayan, minik kuantum noktalarından oluşuyor ve çözülebilen mikro küreler kullanılarak cilde iletiliyor. Araştırmacılar bu dövmeyi farelerde çoktan denediler ve dövmenin enjeksiyondan dokuz ay sonra hala tespit edilebildiğini keşfettiler. İnsan kadavra cilt modellerinde ise beş yıl simüle güneşe maruz kalmaya dayandı.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@