Biden'dan Facebook'a 'aşı' konusunda sert tepki: "İnsanları öldürüyor"

ABD Başkanı Joe Biden, Facebook gibi platformların Kovid-19 aşısı hakkında mezenformasyon yayılmasına izin vererek insanların ölümüne yol açtığını söyledi.

Dünya 17.07.2021 - 23:51 18.07.2021 - 15:17 Kağan Özdemir

Biden, Beyaz Saray’ın Güney Çimlerinde yaptığı açıklamada “Sahip olduğumuz tek salgın aşılanmamış insanlar arasında ve bu-insanları öldürüyor” dedi.

Biden, Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki’nin önceki yorumlarını da yineledi. Psaki, “Burada bir ölüm kalım savaşı veriyoruz ve bu nedenle doğru bilgi verildiğinden emin olmak için herkese görevler düşüyor.” demişti.

Psaki’nin yorumları, Biden yönetiminin Facebook için dezenformasyon yayan sorunlu yayınları tespit ettiğini söylemesinden bir gün sonra geldi.

AŞI KISIRLIĞA YOL AÇIYOR” HABERİNDEN ÖRNEK VERDİ

Sosyal medya platformlarının, biz ve diğer birçok Amerikalı’nın geleneksel ve sosyal medyada karşılaştığı halk sağlığına tehlike arz eden bütün paylaşımların farkında olup olmadıklarından emin olmaya çalıştıklarını söyleyen Psaki, şöyle devam etmişti: “Sosyal medya platformu politikasını uygulama noktasında daha iyi bir anlayışa sahip olmaları için onlarla etkileşimde bulunmaya çalışıyoruz.” Psaki konuya ilişkini bir de örnek verdi. Koronavirüs aşılarının kısırlığa yol açtığını ileri süren dezenformasyonun altını çizen Psaki şunları söylemişti: 

“Bu rahatsız edici fakat birçoğumuzun sürekli karşılaştığı bir paylaşım. Sosyal medya platformlarının bunu ele almak için adımlar attığını bilmek istiyoruz.”.

Psaki, Facebook ve diğer sosyal medya hizmetlerinin yanlış bilgilerle mücadele etmek için atabileceği ek adımlara dikkati çekti. Bu adımlar arasında mezenformasyonun etkilerini kendi platformlarında paylaşmak, kaliteli bilgileri teşvik etmek ve zararlı yayınlara karşı daha hızlı harekete geçmek yer alıyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@