Biden hükümetiyle ilk yüz yüze görüşme! Karşılıklı açıklamalar...

Türkiye ile ABD arasında kriz başlıklarının arttığı dönemde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Brüksel'de bir araya geldi. İkili baş başa görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası ABD Dışişleri Bakanından Türkiye ilgili önemli açıklamalar geldi. Görüşme sonrası bir açıklama da Çavuşoğlu yaptı. Bu görüşme, Biden yönetimi ile Ankara arasındaki ilk yüz yüze temas oldu.

Gündem 24.03.2021 - 15:04 24.03.2021 - 15:04

Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO Dışişleri Bakanları Zirvesi dün itibariyle başladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ikinci gün oturumuna katılacak.

BAŞ BAŞA GÖRÜŞME

Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi. İkili baş başa görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşme, Biden yönetimi ile Ankara arasındaki ilk yüz yüze temas oldu.

GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMA: TEŞEKKÜR EDERİM

Ankara, Washington'ın "Afganistan görüşmeleri Türkiye'de yapılsın" teklifini kabul etmişti. Bu konuya değinen Blinken, Afganistan toplantısına ev sahipliği yapacağı için Türkiye'ye teşekkür etti. Görüşmede Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz konularında etraflıca görüş alışverişi yapıldı. Çavuşoğlu, Türkiye'nin ABD'den PKK ve FETÖ'yle ilgili taleplerini tekrarladı. Çavuşoğlu ve Blinken, S-400 savunma sistemi konusunu da ele aldı. Görüşmede ittifak ilişkilerinin önemi teyit edildi.

Twitter'dan da açıklama yapan Blinken, "Bugün Çavuşoğlu'yla Brüksel'de buluştum. NATO müttefiki Türkiye ile terörle mücadele konusunda iş birliğinin devamını arzu ediyorum. Yunanistan ile yürütülen istikşafi görüşmelere desteğimizi dile getirdim ve demokrasi ve insan haklarının önemini vurguladım" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu ise, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile yapıcı bir toplantıda ikili ilişkilerimizi tüm yönleriyle ele aldık. Afganistan, Kıbrıs, Doğu Akdeniz, Suriye, Irak, Libya ve terörle mücadele konularında kapsamlı görüş alışverişinde bulunduk" dedi.

BLINKEN'DAN YENİ AÇIKLAMA

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ikinci gün oturumunda da konuşan Blinken, ABD'nin müttefiklerine Çin konusunda "onlar ya da biz" gibi bir tutuma zorlamayacağını söyledi. Türkiye'yi S-400'leri muhafaza etmemesi konusunda uyardığını söyleyen ABD'li Bakan, "Ankara bu sistemleri terk etmeli" dedi. Blinken ayrıca, "Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesinden çekilmesi konusundaki endişelerimizi dile getirdik" ifadelerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN S-400 AÇIKLAMASI

Öte yandan Çavuşoğlu, Blinken ile görüşmesinin ardından Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı:

" - Görüşmeler yapıcı bir ortamda gerçekleşti.

- S-400'leri neden aldığımız anlattık ve bu meselenin kapandığını belirttik.

- PKK'nın Suriye'de artan saldırılarını hatırlattık.

- Washington'da geniş çaplı bir toplantı yapmak için mutabık kaldık.

- (Afganistan Konferansı) Doha'ya alternatif platform istemiyoruz, destekleyici bir toplantı gerçekleştirmek istiyoruz. Afganistan Konferansı'nı nisan ayı içerisinde gerçekleştirmek istiyoruz.

- AB bizi oyalamayı bırakıp somut adımlar atmalı. Gümrük Birliği Anlaşmasının güncellenmesi siyasi şartlara bağlanmamalı.

Blinken'dan Türkiye'ye sıcak mesaj

BLINKEN: TÜRKİYE'NİN ABD VE NATO'YA YAKIN OLMASI ÇIKARIMIZA

Blinken, dün zirvede katıldığı bir toplantıda yaptığı açıklamada, Türkiye ile bazı konularda anlaşmazlık yaşadıklarının bir sır olmadığını söyleyerek, "Türkiye'yi NATO ve ABD'ye yakın tutmak, hem Ankara'nın hem de bizim çıkarımıza" demişti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@