Bakan Pakdemirli'den yangınların son durumuyla ilgili önemli açıklama!

Bakan Pakdemirli, Muğla'da Köyceğiz ve Milas, Aydın'da ise Bozdoğan'daki orman yangınlarının sürdüğünü belirtti.

Gündem 09.08.2021 - 20:56 09.08.2021 - 20:57

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Marmaris Şehit Görkem Hasdemir Beldibi Yangın Ekip Binasında yaptığı açıklamada, "Muğla'da Köyceğiz ve Milas, Aydın'da Bozdoğan yangını devam ediyor." dedi.

Pakdemirli, şöyle konuştu:

"270 orman yangınıyla uğraştık, 267'si kontrol altında. Üç orman yangını için çalışmalar devam ediyor. Köyceğiz'de yangın vadiye hapsolmuş şekilde devam ediyor ama kontrol altında diyemiyoruz. Kontrol altına alınan yerlerde dıştan içe doğru soğutma işlemi uyguluyoruz. Arazözler en ufak duman kalmayacak şeklide çalışıyor."

Pakdemirli, orman yangınlarıyla mücadelede gönüllü olarak bulunmak isteyenlerin e-devlet üzerinden başvuru yapabileceklerini belirtti.

"Ormanlarımız küllerinden yeniden doğacak"
Gelecekte yangın kontrol şeritlerinin daha geniş olacağını kaydeden Pakdemirli, "Hiç kimse endişe etmesin, ormanlarımız yeniden küllerinden doğacak." diye konuştu.

"Zarar gören kimseyi mağdur etmeyeceğiz"
Muğla'da orman yangınlarında 4 bin 500'e yakın arı kovanı zarar gördüğünü açıklayan Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"9 ilde, 26 ilçe, 180 köyde, 7 bin 735 çiftçimizin hasar tespit çalışması yapıldı. Türkiye'nin çam balı merkezi olan Muğla'da bu konuda yaraları saracağız, yeni bal ormanları tesis edeceğiz. Devlet buradadır, yangından zarar gören kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Özellikle büyükbaş, küçükbaş ve arı kovanı zararlarının tamamını hibe olarak ödüyor olacağız. Bitkisel üretim alanlarının yeniden tesisi için ihtiyaç duyulan tohum, fide ve fidanı bedelsiz temin edeceğiz."

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@