Bakan Koca açıkladı! Onlara koronavirüs aşısı yapılmayacak...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüsle ilgili yaptığı son açıklamanın ardından Prof. Dr. Uğur Şahin'in de müjdesini verdiği biontech koronavirüs aşısı ile ilgili çok kritik bir bilgilendirme yaptı. Biontech'in Pfizer'le birlikte geliştirdiği covid-19 aşısının kimlere yapılıp kimlere yapılmayacağına ilişkin kriterleri de açıkladı.

Gündem 27.12.2020 - 14:32 27.12.2020 - 14:32

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Pfizer ve BioNTech'in ürettiği koronavirüs aşısının gecikmesinde üreticinin aşının üretiminden kaynaklanabilecek sorunlarla ilgili sorumluluk kabul etmek istememesinin etkili olduğunu belirtti. Üreticinin sorumluluğunun sözleşmenin mali büyüklüğü ile sınırlı tutulmasında anlaşıldığını belirten Koca, aşıyı kullanmak için vatandaşlardan onam alınacağını açıkladı.

BU KİŞİLER AŞI OLMAYACAK

Alman aşısını olmak isteyen vatandaşlara önce aşıya ilişkin detaylı bilgilendirme yapılacak. Vatandaşlara aşının kaç doz halinde uygulanacağı, aşının üretiminde kullanılan mRNA teknolojisinin ne olduğu, aşının yan etkileri tek tek anlatılacak. Vatandaşlara, aşılama işlemine karşı bir alerjiye sahip olup olmadıkları da sorulacak. Bunların ardından da onay alınarak aşı vurulacak. Alerjisi olanlar ve onay vermeyenler aşı olmayacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@