Bakan Karaismailoğlu'dan Süveyş Kanalı açıklaması: Yardıma hazırız!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Süveyş Kanalı'ndaki kazaya ilişkin, ihtiyaç olması halinde yardıma hazır olduklarını söyledi

Gündem 26.03.2021 - 12:31 26.03.2021 - 12:31

Süveyş Kanalı'nda çapraz bir şekilde karaya oturarak geçişlerin durmasına neden olan 400 metre uzunluğundaki dev kuru yük gemisini kurtarma operasyonu devam ediyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Süveyş Kanalı'nı kapatan gemiye ilişkin olarak "Nene Hatun gemimiz böyle büyük operasyonları yapacak dünyadaki sayılı gemilerden bir tanesi. Nene Hatun yardım gemimizi bölgeye gönderebiliriz" şeklinde konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul ile ilgili olarak, "Bölgeye değer katacak çok önemli bir proje. Projeyle ilgili yoğun çalışmalar devam ediyor" dedi.

GÜNLÜK ZARARI 10 MİLYAR DOLARA YAKLAŞTI

Süveyş Kanalı'ndan geçerken yan dönen ve kanalı kapatan Evergiven adlı gemi nedeniyle dünya deniz ticareti zor günler geçiriyor. Yaklaşık dört futbol sahasının uzunluğunda olan ve Tayvanlı Evergreen Marine şirketi tarafından işletilen Ever Given adlı gemi, kanalın güney ucunda bulunuyor. Olayın dünya deniz ticaretine günlük zararının 10 milyar dolara yaklaştığı açıklandı.

YARIN KURTARILACAK

Japonya menşeili Shoei Kisen şirketinin Nikkei’de yer alan açıklamasında,  geminin "Japonya saatiyle yarın akşam" kurtarılacağı belirtildi.

Süveyş Kanalı'ndaki gemiye ilişkin felaket uyarısı: İkiye bölünebilir!

Evergreen şirketine ait Ever Given isimli dev konteyner gemisi sert rüzgarlar ve toz fırtınası nedeniyle dümen kontrolünü kaybetmişti. Salı günü sabah saatlerinde kanalın sadece tek yönlü bölümünde yana doğru dönerek karaya oturan gemi Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan kanalı trafiğe kapatmıştı. Bu kanalın kapalı kalması nedeniyle halihazırda sorunların yaşandığı birçok tedarik zinciri zor durumda kaldı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@