Bakan Çavuşoğlu'ndan Hindistan'a yardım teklifi!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hindistanlı mevkidaşı ile görüşerek, Kovid-19 salgınında zor günlerden geçen Hindistan’a yardım teklifinde bulundu.

Gündem 26.04.2021 - 17:48 26.04.2021 - 17:48 Bülent Deniz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Türkiye'nin Hindistan'a yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında yardım etmeye hazır olduğunu belirtti.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN YARDIM TEKLİFİ

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu, Hint mevkidaşı Jaishankar ile telefonda görüştü.

Görüşmede, Çavuşoğlu, mevkidaşına Kovid-19 salgınında vaka sayılarının tepe noktasına ulaştığı Hindistan'a "geçmiş olsun" dileklerini ileterek Türkiye'nin Hindistan'a yardım etmeye hazır olduğunu söyledi.

DURUM GİDEREK KÖTÜLEŞİYOR

Hindistan, son 24 saat içinde 352 bin 991 yeni vaka ve 2 bin 812 yeni ölüm bildirerek yeni bir rekora imza attı. Üst düzey Hintli doktorlar, insanların evlerde oksijen ve remdevisir gibi ilaçları depoladığını ifade ederek bu durumun hastanelerde tıbbi malzeme kıtlığı yarattığına vurgu yaptı.

Öte yandan, ülkenin başkenti Yeni Delhi’de insanlar ölürken, oksijen ile remdesivirin karaborsaya düştüğü ve tek bir enjeksiyonun 4 bin 500 liraya satıldığı belirtildi.,

ÇOK SAYIDA ÖLÜME NEDEN OLDU

Diğer taraftan, oksijen talebi son birkaç gün içinde Hindistan genelinde yüzde 20'den fazla arttı. Başkent Yeni Delhi'de hastaneler akut oksijen kıtlığı yaşıyor ve bazen 30 dakika içinde tüm stok tükeniyor.

Bu durum ise yüzlerce hayatı riske atıyor. Cumartesi günü yaşanan oksijen krizi sırasında başkentteki Jaipur Golden hastanesinde 20 hasta öldü. Pazar günü ise, Gurgaon’daki Kathuria hastanesinde dört hasta aynı nedenle yaşamını yitirdi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@