Bakan Çavuşoğlu: ABD ile ilişkiler YPG/PKK ve FETÖ yüzünden gerildi

Gündem 23.10.2018 - 10:47 23.10.2018 - 10:47
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Geç de olsa Suudi Arabistan'ın Kaşıkçı'nın öldürüldüğünü kabul etmesi önemlidir. Soruşturma genişletilerek devam ediyor." dedi.

 

"Uluslararası soruşturmada hukuk çerçevesinde şeffaf bir işbirliği yaparız"

Çavuşoğlu, Kaşıkçı olayında BM, uluslararası kuruluş veya mahkemenin soruşturma açması halinde Türkiye'nin iş birliği yapacağını söyledi.

Bakan Çavuşoğlıu, "Uluslararası soruşturmada hukuk çerçevesinde şeffaf bir işbirliği yaparız. Herhangi bir ülkeyle elimizdeki delilleri paylaşmadık ama istihbaratlar arasında görüşmeler olabilir." ifadesinde bulundu.

"ABD ile ilişkiler YPG/PKK ve FETÖ yüzünden gerildi"

Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD ilişkilerinin Brunson yüzünden değil, ABD'nin YPG/PKK'ya desteği ve FETÖ'ye yönelik tutumundan dolayı gerildiğini söyledi.

Çavuşoğlu, "Türkiye'de darbe yapmış bir örgütün (FETÖ) orada barınması bizim açımızdan kabul edilemez. ABD'nin yapması gereken şey artık adım atmak. FBI bir soruşturma başlattı. FBI'dan ve Dışişleri Bakanlığından bir ekip Ankara'ya geldi ve biz tüm belgeleri onlarla da paylaştık." dedi.

"Rusya gördü ki YPG bir terör örgütüdür"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Rusya gördü ki YPG bir terör örgütüdür." dedi. Çavuşoğlu,Suriye'de kurulacak anayasa komisyonunda PKK/YPG'nin yeri olmadığını ve buna müsaade edilmeyeceğini söyledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@