"Adildüzen" sisteminin mimarlarından Süleyman Karagülle Hoca Hakk'a yürüdü

Milli Nizam Partisi ve Milli Selamet Partisi'nin kurucularından İslâm alimi, düşünür ve yazar Süleyman Karagülle Hoca Hakk'a yürüdü.

Yaşam 24.05.2021 - 18:39 24.05.2021 - 18:39

Milli Nizam Partisi ve Milli Selamet Partisi'nin kuruluşunda yer alan İslâm alimi, düşünür ve yazar Süleyman Karagülle Hoca bu sabah Rahmet-i Rahman'a kavuştu.

Süleyman Karagülle Hoca "Adildüzen" sisteminin mimarlarından, ömrünü İslam'ın Ekonomik ve sosyal düzen araştırmalarına adamış Merhum Erbakan hoca ile İslam dünyasının problemlerine çözümler aramış önemli bir şahsiyetti.

Süleyman Karagülle kimdir?

Araştırmacı-yazar. 1928, Borçka / Artvin doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü (1955) mezunu. On dört yıl kamuda hizmet ettikten sonra, çalışmalarını bağımsız olarak yürütebilmek amacıyla memurluktan ayrıldı. 1967 yılında İzmir’de ünlü Akevler Kooperatifini kurdu. MNP ve MSP’nin İzmir ve Ege Bölgesi kuruluş çalışmalarına katkıda bulundu. Akevler, Gurbet, Tekyol dergileri ile Millî Gazete ve Zaman’da günlük yazıları ve yüz kadar makalesi yayımlandı. Profesör Erbakan’ın siyasi liderliğini üstlendiği Adil Düzen projesinin fikir babası olduğu kanaati yaygındır. Nev’i şahsına mahsus bir şahsiyet Doktrinler, İslâmiyet ve Günümüzün Meseleleri, İslâm’da Denge I / Para (Reşat Nuri Erol ile), İslâm Devlet olarak, döneminin renkli isimleri arasında yer aldı.

ESERLERİ:

İslâmiyet ve Ekonomik ve Dünya Düzeni (Reşat Nuri Erol ile), Alternatif Faizsiz Banka (Reşat Nuri Erol ile, 2000).

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@