ABD'de bir maske üreticisi iddiaları kabul etti! Böcek ilacı ile üretiliyorlar...

Beyond Pesticides adlı bir internet sitesinde yer alan makalede, Maske takmak, Covid-19 enfeksiyonu olasılığını azaltmaya yardımcı olmak için önemli bir uygulama olsa da, Tennessee sakinleri için pestisit yüklü materyalden üretilen bir maskenin virüsün sağlık risklerini artırdığı tespit edildiğini yazdı. Ayrıca NewsChannel 5 Nashville'in araştırma birimi maskelerin toksik antimikrobiyal böcek ilacı içerdiğini ortaya çıkardı. İşte çarpıcı makalenin detayları.

Dünya 28.12.2020 - 21:05 28.12.2020 - 21:05

Beyond Pesticides adlı bir internet sitesi, sayfasında yer verdiği bir makalede, Maske takmak, Covid-19 enfeksiyonu olasılığını azaltmaya yardımcı olmak için önemli bir uygulama olsa da, Tennessee sakinleri için pestisit yüklü materyalden üretilen bir maskenin virüsün sağlık risklerini artırdığı tespit edildiğini yazdı. NewsChannel 5 Nashville'in kaynak gösterildiği makalede, Nashville araştırma biriminin, maskelerin 'toksik antimikrobiyal böcek ilacı' içerdiğini ortaya çıkardığını belirtti.

"MASKELERİN SAĞLIK SORUNLARI OLUŞTURABİLECEĞİNDEN ENDiŞE DUYUYORUZ!"

Beyond Pesticides yönetim kurulu üyesi, Wisconsin Üniversitesi'nde çevre toksikoloji profesörü olan Warren Porter, NewsChannel 5 ile yaptığı röportajda durumu açıkça değerlendirdi.

Dr. Porter, bir Zoom röportajı sırasında gazetecilere, solunum sistemi üzerindeki potansiyel etkileri açıkladıktan sonra "Ben giymezdim" dedi. 

Maskelerin ikinci partisinin dağıtılmasından bir gün sonra, Tennessee Valisi Bill Lee, Yasama Görevlilerinin bir soruşturma çağrısı yapmasının ardından maskeleri geri topladı. Temsilci GA Hardaway, D-Memphis Kanal 5'e şunları söyledi:

"Bazı dezavantajlı topluluklarımızdaki pek çok insanın eşantiyondan yararlandığını ve şimdi onları onlara sağladığımıza inandıkları korumadan korumamız gerektiğini biliyoruz." Bu insanların çoğunun, maskeler yüzünden ağırlaşmış olabilecek sağlık sorunları olabileceğinden endişe duyuyoruz. " diyerek Dr. Porter'ı haklı çıkaracak ifadeleri kullandı.

MASKELERİ, BÖCEK İLACI İLE ÜRETEN FİRMA 'GÜVENLİ' DEDİ

Yetkililer bir çorap üretim şirketiyle maskeleri imal etmek için sözleşme yaptığı için "çorap maskeleri" olarak adlandırılan maskeler, böcek ilacı olan Silvadur 930 flex ile entegre şekilde üretildi. Aktif bileşen olarak gümüş içeren Silvadur ve diğer benzer ürünler, halı, ayakkabı, duvar ve yer kaplamaları ve diğer endüstriyel ve ev kumaşları gibi tüketim mallarında kullanılmak üzere tescil edilmiştir. Kullanımının amacı, "işlenmiş ürünün bozulmasına" neden olabilecek mikropların büyümesini önlemektir. Silvadur ve ilgili ürünlerin birincil tescil kurumu olan DowDupont'un, ürün grubu için web sitesinde "Güvenilir ve Güvenli" yazan bir afiş içerdiği de belirtildi.

Dr.Porter ise bu ifadelere katılmadığını söylerken, Şu ifadeleri kullandı:

"Hücre işlemlerinizi kontrol eden genetik materyal olan DNA ile uğraşmaya başlıyorsunuz, mesajlaşmaya müdahale ediyorsunuz ve hücrelerdeki iletişimi bozuyorsunuz, dediğim gibi, bir porselen dükkanında moleküler bir boğanız var, Porter, NewsChannel 5'e "Hücresel faaliyeti bozmanın her türlü yolu var." dedi.

Ardından kendisine yöneltilen, 'Silvadur ürünlerinin burnuna ve ağzına bu kadar yakın olmasının riski var mı?' sorusuna ise Dr. Porter şöyle cevap verdi: “Bu kesinlikle daha savunmasız olurdu çünkü tüm solunum yüzeylerinize ve bu solunum yüzeylerinden geçebilecek birçok şeye sahipsiniz." ifadelerini kullandı.

NewsChannel5 haberinin yayınlanmasından kısa bir süre sonra, Nashville Metro Halk Sağlığı Departmanındaki yetkililer , gümüş lekeli maskelerin dağıtımını "çok fazla iade nedeniyle" erteleyeceklerini ve "Metro Sağlık yetkililerinin maskeler hakkında devlet yetkililerinden daha fazla bilgi edinmesine izin vereceklerini açıkladılar "

Makalenin son bölümünde ise, Antimikrobiyal gümüşün solunmasıyla ilişkili ciddi bir halk sağlığı tehdidinin altında yatan bu hikayenin arkasında ciddi bir politika sorunu olduğu belirtilirken, Çorap ve maske üreticisi Renfro, ürününün "güvenli" olduğunu iddia ederek, Silvadur 930 Flex gümüş antimikrobiyal pestisit kullanımını başka bir gümüş antimikrobiyal olan Silvadur'dan ayırarak bir TV kanalında iddialara yanıt verdi. "Bu ürünlerin etiketlerindeki tek fark gümüş yüzdesidir." denildi. Bu ifadelerin ardından ise 'üretici, güvenliği talep ederken, böcek ilacının kumaştan yıkandığını kabul ediyor.' iması vatandaşların kafasına yerleşti.

MAKALENİN İNGİLİZCE VERSİYONU İÇİN TIKLAYINIZ

Beyond Pesticides.com/ NewsChannel 5

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@