9. yüzyıla ait! O ülkede kentsel dönüşüm esnasında hazine bulundu

İsrail'de Merkez Bölge'de yapılan bir kentsel dönüşüm esnasında toprak altından 425 adet saf altın sikke bulundu. Sikkelerin 9. yüzyıl Abbasi Halifeliği dönemine ait olduğu tespit edildi.

Kültür-Sanat 24.08.2020 - 15:43 24.08.2020 - 15:43 Bülent Deniz

İsrail Eski Eserler Dairesi yaptığı açıklamada, hazineyi kazıda gönüllü gençlerin bulduğunu belirtti.

Kazı yöneticisi Liat Nadav-Ziv, hazineyi gömen kişinin onu geri almak için dönmeyi planladığını belirterek "çünkü kil kabı hareket etmemesi için bir çiviyle toprağa sabitlemiş, ancak ona neyin engel olduğuna dair sadece tahmin yürütebiliriz” dedi.

Araştırmacılar, altının sahibinin kim olduğunun henüz bilinmediğini söyledi.

Hazineyi bulan gençlerden biri olan Oz Cohen, “Toprağı kazdım ve çamurun altında çok ince parıldayan yapraklar gördüğümü sandım. Tekrar baktığımda ise onların altın para olduğunu far ettim. Kool, açıklamasını desteklemek amacıyla bulunan bu paranın o dönem Mısır'ın başkentinde lüks bir ev alabileceğini söyledi. Böyle özel bir antik hazineyi bulmak gerçekten heyecan verici” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Eski Eserler İdaresi’nden madeni para uzmanı Robert Kool, bulunan altınların o dönem için önemli bir para miktarı olduğunu belirtti. Kool, açıklamasını desteklemek amacıyla bulunan bu paranın o dönem Mısır'ın başkentinde lüks bir ev alabileceğini söyledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@