2020'de neler yaşandı? İşte geriye dönük 2020...

Her sene olduğu gibi bu sene de yeni bir yıla girerken güzel düşüncelerle yeni yıl karşılanmıştı. Ancak felaketlerle ve koronavirüsle karşılaşılan bu yıl hemen herkes için zor bir yıl oldu. Peki 2020'de neler yaşandı işte geriye dnük 2020...

Yaşam 22.12.2020 - 10:44 22.12.2020 - 10:44

Peki 2020'de neler yaşandı işte geriye dnük 2020...

1-Koronavirüs

2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Korona, sadece Çin’i değil bütün dünyayı etkisi altına aldı ve Mart ayında Türkiye’ye ulaştı. Hepimiz televizyonların karşısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ilk vakayı açıklamasını bekledik. Televizyonda Koronavirüs'ten korunmak için neler yapılır programlarını izledik. Kelle paçalar, turşular, karbonatlar, sirkeler, kekik yağları ve nicesi… Karantina sürecinde mesafeleri ortadan kaldıran Zoom programı kullanımı en yüksek seviyeye ulaştı, tarihte ilk defa uzaktan eğitim sistemine geçildi. Sokağa çıkma yasaklarından sonra çevre kirliliğinin azaldığı yönünde olumlu gelişmeler de oldu. Türkiye'deki caretta carettaların en önemli alanlarından biri olan Antalya'daki Patara Plajı'nda rekor yuva sayısına ulaşıldığı bilgisini öğrendik. Ancak maalesef hiçbiri yaramıza merhem olmadı ve birçoğumuz yakınlarını kaybetti, değerli sağlık çalışanlarından birçok kişiyi kaybettik. Hala daha sancılı süreç devam ediyor ve yeni yıla bu virüsün etkisi altında giriyoruz. Korona aşısını bulan ve Almanya'da yaşayan iki Türk Uğur Şahin ve Özlem Türeci en büyük umudumuz oldu. Bu yeni yılda dileriz ki bir an önce tüm dünya normal hayata geri döner.

2- Önce Elazığ sonra ise İzmir Depremi...

2020 yılının bir diğer acı olayı ise Türkiye’de yaşadığımız depremler oldu. Önce Elazığ sonra ise İzmir… Elazığ’da ve İzmir’de birçok yurttaşımızı kaybettik. Depremde enkaz altından kurtarılan bazı çocuklar ise en büyük umudumuz oldu. Elazığ’da Yüsra, İzmir’de Elif ve Ayda, hepsi bizim çocuklarımız ve iyi ki bugün hâlâ hayattalar! LifeStyle ekibi olarak depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına ise baş sağlığı diliyoruz. Unutmayalım ki deprem değil, ihmal can alır…

3- Yunanistan'ın sınırı kapatması ile mültecilerin arada kalması

Suriye İç Savaşı’nda birçok acı yaşandı, birçok vahim görüntüler gördük kâh üzüldük kâh ağladık. Ancak, bu yıl Yunanistan sınırında yaşanan şeyler tam bir insanlık dramıydı. Suriyeli mültecilerin Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınır kapısına sıkışmaları ve Yunanistan’ın sınırı kapatması ile oluşan insanlık dışı görüntüler hepimizi çok üzdü. Savaşın en büyük yenilgisi yine savaşmak oldu. Dileriz ki yeni yıllarda yeni savaşlar yaşanmaz.

4- Avustralya'daki orman yangınları

Doğal afetler sadece Türkiye'de değil, Avustralya’da da yaşandı ve belki de şu ana kadar yaşananlar arasında en vahimiydi. Hepimiz Avustralya’nın uçsuz bucaksız ormanlarında çıkan ve tam 240 gün süren yangını hatırlıyoruz. 2019 yılında başlayıp Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde kontrol edilemeyen yangınlar tam 240 gün sonra söndürülmüştü. Bu yangın esnasında birçok hayvan yanarak can verdi veya ağır yaralı olarak kurtarıldı. Yangının ağır tablosu hala zihinlerimizde yerini koruyor. Bu acı yangında 28 insan ölürken bir milyardan fazla canlı yok oldu. 3 binden fazla ev ise zarar gördü.

5- Prensi Harry ve eşi Meghan Markle'ın Kraliyet'ten ayrılmaları

Bu yılın en bomba magazin haberlerinden biri İngiliz Kraliyet ailesinden geldi. İngiltere Prensi Harry ve eşi Meghan Markle, İngiliz Kraliyet ailesinden çekildiklerini duyurdu. Çiftin, Kraliyet ailesi olmanın getirdiği ve gerektirdiği katı kurallara dayanamayıp özgür bir hayatı tercih etmesi yılın enteresan detaylarındandı. Bundan sonrasında bize de çiftin kararına saygı duymak düşer elbette.

6- 2020 Grammy Ödülleri'nde Billie Eilish damgası

Birçok insanın hayranı olduğu ve henüz 18 yaşında olan Billie Eilish için bu yıl bolca ödüllü geçti. Genç sanatçı 26 Ocak 2020 Grammy Ödülleri’nde ‘Yılın Albümü’, ‘Yılın Şarkısı’, ‘Yılın Kaydı’ ‘En İyi Yeni Sanatçı’ ve ‘En İyi Pop Vokal Albümü’ gibi en önemli kategorilerde toplam 5 Grammy kazandı. Adeta geceye Billie Eilish şovu damga vurdu.

7- Akademi tarihinde İngilizce olmayan bir dilde ilk Oscar, 'Parazit'

'Parazit' filmi vizyona girdiği andan itibaren sesler getirmeye başlamıştı. Gerek konuya yaklaşım gerekse oyunculuklar açısından müthiş bir film olan 'Parazit', kırılmayan bir geleneği de kırarak ilk kez Oscar ödülleri tarihinde İngilizce olmayan bir dilde bu ödülü kazanmış oldu. Kore yapımı film, eleştirel bakış açısı ile hem soru sordurtuyor hem de yarattığı dram ile hüznü kalbimizin ortasına bırakıyordu.

8- Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılması

Doğa olayları, magazin, film derken elbette politikada da 2020 yılı boş geçmedi. Genel seçimlerden sonra Birleşik Krallık, geri çekilme anlaşması ile 31 Ocak 2020’de saat tam 23:00’da Avrupa Birliği'nden resmi olarak ayrıldı.

9- Doğu Afrika için 'çekirge felaketi'

Evet, bu seferki felaket uyarısı BM’den geldi ve Doğu Afrika için ‘çekirge felaketi’ uyarısı verildi. BM, Kenya'da son 70 yılın, Etiyopya ve Somali'de ise son 25 yılın en kötü çekirge istilasının yaşandığını ve 13 milyon kişinin gıda güvenliğinin tehlikede olduğu uyarısı yaptı. "Başımıza bunlar da mı geldi ya?" dediğinizi duyar gibiyiz…

10- TBMM'nin 100. yıl dönümü

Bu yıl tüm Türk milletini gururlandıracak özel bir günün 100. yıl dönümüydü. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yıl dönümünü kutladık. Sokağa çıkma yasakları olmasına rağmen yine de balkonlardan İstiklal Marşı okundu, saat 20:00'de saygı duruşunda bulunuldu. Tüm ülkeyi etkileyen kararların alındığı ve tarihten beri en çok saygı duyulan yer TBMM’nin nice yıl dönümleri olması dileğiyle…

11- George Floyd'un polis tarafından öldürülmesi

ABD’deki siyahi karşıtlığı ne kadar yıl geçerse geçsin bitmiyor. Çünkü ırkçılığın yok olması zamana bağlı değil. İşte bu dediğimizi kanıtlar nitelikte bir olay yaşandı bu yıl. Siyahi bir genç olan George Floyd, ABD polisi tarafından bilerek ve alenen öldürüldü. Gencin ölümü üzerine ülke çapında birçok gösteri ve eylem yapıldı. Neredeyse tüm ABD halkı, ırkçılığın ne kadar acı ve zararlı bir şey olduğunu sokaklarda gösterdi.

12- SpaceX'in uzaya roket fırlatması

Bu yıl bilim alanında da çalışmalar ilerledi ve ilk kez özel bir şirket tarafından uzaya roket fırlatıldı. Teknolojinin nimetlerinden faydalandık ve hepimiz bu uçuşu canlı olarak izledik. Tüm dünyadaki herkes, SpaceX’in fırlatılışına odaklandı ve tarihte ilk kez bu an ölümsüzleşmiş oldu.

13- Sibirya'da rekor sıcaklık

Küresel ısınma bu yıl da ciddiyetini gösterdi ve Sibirya’da 1885 yılından itibaren görülen en yüksek sıcaklık tespit edildi. Tamı tamına 38 derece! Virüsler, salgınlar, depremler ve sıcaklıkların aşırı artışı… Sizce de dünyamız bir şeylerin yolunda gitmediğinin alarmını vermiyor mu bize?

14- Ayasofya yeniden camiye dönüştürüldü

Avrupa ve Anadolu arasındaki en büyük ve en saygın yapılardan bir tanesi olan Ayasofya Camii, müzeden camiye dönüştürüldü. Bu süreçte Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını oy birliğiyle iptal etti. Kararın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ayasofya'nın idaresinin Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilerek camii olarak ibadete açılması kararını imzaladı ve karar Resmî Gazete'de yayımlandı. 24 Temmuz’da Ayasofya’da ilk namaz kılındı.

15- Berlinale'de 'cinsiyetsiz' ödüller

Sinema dünyasının en prestijli festivallerinden Berlin Film Festivali artık oyunculuk ödüllerinde 'En İyi Erkek', 'En İyi Kadın' diye cinsiyet ayrımı yapmayacak. Bundan böyle oyunculuk dalındaki ödüller için 'En İyi Performans için Gümüş Ayı' ifadesi kullanılacak.

16- Türkiye'nin ilk uçan arabası Gaziantep'te havalandı

Türkiye'nin ilk uçan arabası olarak tanıtılan Cezeri, Teknofest Gaziantep'te havalandı. Oldukça ilgi gören Cezeri, birçok insan tarafından merak edilmeye hâlâ daha devam ediyor.

17- Sosyal medya hack'lenmeleri

2020'nin Ağustos ayında Twitter hack'lenme skandalıyla karşı karşıya kalmıştı. 17 yaşında olduğu söylenen bir genç tarafından başta Twitter ve Instagram olmak üzere çeşitli sosyal medya platformları hack'lenmişti. Birçok ünlünün hesabı ele geçirmiş ve ilginç tweet'ler atılmıştı. Sadece Twitter değil Instagram'ı da etkileyen bu hack'lenme mağdurları arasına Barack Obama, Bill Gates, Elon Musk, Joe Biden, Kanye West, Jeff Bezos ve Apple, Uber gibi şirketler de girmişti.

18- Hatay’daki orman yangınları

Hepimizin içini sızlatan orman yangınları Türkiye’yi de vurdu ve Hatay, Belen'de başlayan yangın, diğer ilçelere sıçradı. Toplamda 400 hektar orman yandı. Birçok hayvan hayatını kaybetti.

19- ABD seçimlerini Biden kazandı

Büyük bir yarışa sahne olan ve tüm dünyanın yakından takip ettiği ABD, seçimleri her ne kadar Trump’ın iddiaları ile uzamış olsa da Joe Biden’in zaferiyle sonuçlandı ve Biden destekçileri, ABD’nin birçok yerinde kutlamalar yaptı. Bakalım ABD’nin yeni başkanı görevini nasıl yerine getirecek...

20- 9 yıl sonra yeniden Türkiye Grand Prix

Türkiye Grand Prix, 9 yılın ardından yeniden düzenlendi. Büyük bir heyecana sahne olan bu etkinlik, İstanbul'un Tuzla ilçesindeki İstanbul Park pistinde yapıldı Lewis Hamilton 14. yarışı da kazanarak 307 puan ile 7. kez Dünya Şampiyonu oldu. Bu galibiyetle Hamilton 7. Dünya Şampiyonası unvanını kazandı ve Michael Schumacher'in rekorunu kırdı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@